92 yaşında ikinci baharını yaşıyor

Ölümcül bacak iskemisi nedeniyle durumu ağırlaşan 92 yaşındaki Fatma Uz, Medicana International Ankara Hastanesi'nde yapılan anjiyonun ardından hayata tutundu

Giriş Tarihi: 14.9.2014
Bacak iskemisi hastalığı nedeniyle tek bacağını kaybeden 92 yaşındaki Fatma Uz, ikinci baharını yaşıyor. Hastalığı ilerleyen, 3 haftada 2 hastane gezmesine rağmen bir türlü iyileşemeyen Uz, Medicana Hastanesi'nde gerçekleştirilen operasyonla iyileşti. Yaşlı kadının oğlu 59 yaşındaki Ahmet Şükrü Uz, "Annemin ayak parmaklarında morarma vardı. Gittiğimiz 2 hastane bize 'yapacak bir şey yok' dedi. Biz de eve gittik. Ancak annemin durumu ağırlaştı" diye konuştu.

Yaşarsa sizin dediler

Gittikleri bir diğer hastanede ise annesinin anjiyo olması gerektiğini öğrendiklerini anlatan oğul Uz, "Doktorlar bize 'Yaşından dolayı kaldıramayabilir. Yaşarsa sizin yaşamazsa bizim" dedi. Yoğun bakımda yer olmadığı için 10 günlük ilaç tedavisi uyguladılar. Ancak 10 gün geçmeden annem yine hastalandı. Biz de internetten bulduğumuz bu Medicana'daki doktora getirdik" diye konuştu.

"Kaybedebilirdik"
Annelerinin Medicana Hastanesi'nde hemen ameliyata alındığını anlatan Uz, annesinin tek bacağını kaybettiklerini söyledi. Ahmet Şükrü Uz, şöyle konuştu: "10 gün önce gelseymişiz annemizin bacağı kurtarılabilirmiş. Bu bize vicdan azabı oldu. Çektiğimizi bir biz birde Allah biliyor. 1 veya 2 gün daha gün daha geç kalsaydık annemizi kaybedebilirdik."

Zamanla yarışılıyor
Ankara International Medicana Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Neyyir Tuncay Eren, "Hastada kritik ayak iskemisi durumu vardı. Yani ayağı besleyen damar tıkanmıştı. Bu tür durumlarda zaman çok önemli. 6 saat içinde müdahale edilmeliydi. Ancak hasta bu vaziyette 3-4 hafta hastane hastane dolaşmış. Burada önemli olan zamanla yarışan bu durum ölüme götürebilir. Yaşını da dikkate aldığımızda zaman unsuru çok önem kazanıyor" dedi. Prof. Dr. Eren, hastanın tetkiklerini yaptıktan sonra hızlı bir şekilde anjiyo ile damarlarını açtıklarını anlatarak, hayati riskinin büyük oranda ortadan kalktığını söyledi. Şeker hastalığı, sigara kullanımı, ileri yaş, hipertansiyon, damar sertliği gibi faktörlerin kritik bacak iskemisi oluşumunda rol oynadığını söyleyen Eren, toplumda 50 yaş üzerindeki kişilerde yüzde 1 oranında görüldüğüne dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
92 yaşında ikinci baharını yaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN