Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Müzecilik eğitim için iyi bir model'

Giriş Tarihi: 17.9.2014

Ankara Çocuk Müzesi'ndeki "Okul Dışı Öğrenme Modeli" seminerinde öğretmenler, müzelerin mükemmel bir model olduğunu vurguladı

Ankara Çocuk Müzesi ve Bilim Merkezi, eğitimde tüm gelişmiş ülkelerde uygulanan "okul dışı öğrenme modeli" konusunda önemli bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. Bu çerçevede Ankara Çocuk Müzesi (ACM) ve Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle öğretmenlere yönelik olarak bir seminer programı başlatıldı. ACM Bilim Danışma Kurulu Başkanı ve Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşe Çakır İlhan başkanlığında hayata geçirilen çalışma kapsamında öğretmenlere Türkiye'de ilk kez "çocuk müzelerinin eğitimdeki yeri ve önemi konulu" semineri veriliyor.

KEŞİF ALANLARI İÇİN EL KİTABI

Seminere katılan anasınıfı, ilkokul sınıf öğretmeni ve değişik dallardaki branş öğretmenlerine Ankara Çocuk Müzesi keşif alanlarında nasıl bir eğitim uygulanabileceğine ilişkin bir el kitabı dağıtıldı. Kitabı hazırlayan akademisyenlerden Prof. Dr. Ayşe Çakır İlhan, müze eğitimi temel kavramlarını, Doç. Dr. Müge Artar çocuk müzelerinin özelliklerini, Prof. Dr. Fatma Hazır Bıkmaz öğretim programının temel yaklaşımları ve Yrd. Doç. Dr. Deha Doğan tüm programın ölçme değerlendirme yaklaşımlarını ele aldı. Seminerde konuşan öğretim üyeleri, okulların öğrenmenin ve bilginin tek kaynağı olmaması gerektiğine dikkat çekti. Seminerde müzelerin sergiler gibi farklı öğrenme ortamları ile okulların verdiği kuramsal bilgilerin kalıcı olmasını sağlayabileceği belirtildi. Eğitimin en önemli amaçlarından birinin öğrenmenin kalıcı olması ve okul dışında bir hayat boyu kullanılabilmesi olduğu dile getirilirken, müzelerin okulların amaçladığı ancak gerçekleştiremediği bir eğitim gücüne sahip olduğu vurgulandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Müzecilik eğitim için iyi bir model'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN