Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kurban pazarında 'kalpazan' baskını

Giriş Tarihi: 28.9.2014

Toplum Destekli Polislik Şubesi ekiplerinin Ankara'daki kurban pazarlarını gezerek esnafı sahte para ve çek, senet kullanarak dolandıranlara karşı uyarması sonuç verdi

Vatandaşla emniyet arasında köprü vazifesi gören Toplum Destekli Polislik (TDP) Şubesinin projeleri sonuç vermeye devam ediyor. 2009 yılında Ankara'da şubeye dönüştürülen TDP, Kurban Bayramı öncesi kurban satış noktalarını gezmeye başladı. Kurbanlık satan esnafı dolandırıcı ve yankesicilere karşı uyardı. Sözlü ve broşürlü yapılan uyarılar kapsamında kurban satanların sahte para, sahte çek ve senete dikkat etmesi istendi. Ayrıca sahte parayla orijinal para arasındaki belirgin farkları göstererek anlattı. Bunun üzerine vatandaşı esnafı tuzağa düşürmeye çalışan 3 şüpheli ihbar edildi. Şüpheliler üzerlerindeki 200 ve 100 TL'lik banknotlardan oluşan sahte 15 bin TL ile yakalandı.

5 bin broşür dağıtıldı

Ankara'da Yakacık, Karapürçek, Ortaköy, Ovacık ve Mühye'deki kurban satış pazarları için bir çalışma başlatan emniyet esnafı bilgilendirdi. TDP ekipleri pazar yerlerini tek tek dolaşıp broşürler dağıttı, esnafı sözlü olarak uyardı. 5 bin broşür dağıtan ekipler, dolandırıcılara karşı da sahte para, çek ve senetle ilgili bilgi verdi.

15 bin TL yakalandı
Polisin yaptığı uyarıları dikkate alan esnaf, tuzağa düşmekten son anda kurtuldu. Yakacık kurban satış noktasına gelen 3 kalpazan sahte parayla kurbanlık almak istedi. İki kurbanlık için 14 bin TL'ye anlaşan kalpazanlar üzerlerindeki 100 ve 200TL'lerden oluşan banknotlarla ödeme yapmak isterken uyanık esnaf paraları alıp cebindekiyle karşılaştırdı. Şüphelenen esnaf telefonuna sarılıp durumu polise bildirdi. Olay yerine dakikalar içinde giden polis, 3 şüpheliyi kıskıvrak gözaltına aldı. Üzerlerindeki 15 bin TL sahte paraya da el koydu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurban pazarında 'kalpazan' baskını
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN