Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dualar benim gençlik 'aşı'm

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in eşi Nevin Gökçek, bayramın ilk günü SABAH Ankara'ya konuk oldu

Nevin Gökçek, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek'in eşi…O, medyatik bir başkanın hayat arkadaşı… Ama O'nun dünyası bambaşka. Çocukları için hayır duaları eden, sevgi dolu yüreği titreyen bir anne, müşfik bir babaanne, öğrencilerini sevgi ve özlemle anan bir matematik öğretmeni… "Hayır duaları benim gençlik aşım" diyen Gökçek, özellikle anne ve kadın eğitimi, aile konusundaki çalışmalarıyla adından söz ettiriyor. Kurban Bayramı'nın ilk günü SABAH Ankara'ya konuk olan Nevin Gökçek ile 'Onursal Başkanı' olduğu Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı (SOS) ile ilgili görüştük.

SOS Vakfı'nın onursal başkanısınız. Vakfınızın amacı nedir ve çalışmalarınız nasıl başladı?
Sosyal Hizmetler Yardım Vakfı, yıllar önce kurulmuş. Ben bir yardım vakfı kurmayı, oluşturmayı istiyordum. Fakat Vakıf Başkanı Ali İlkbahar'dan SOS Vakfı'nın 'Onursal Başkanı' olma teklifi geldi. Ben de kabul ettim. Vakıf için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Amacımız eğitim. Biz eğitim konusuna daha çok önem veriyoruz. Eğitim derken sadece çocukların eğitimini ön plana almadık. Kadınlar, gençler, yaşlılar ile toplumda faydalı işler yapacak kişilerin eğitiminden bahsediyoruz aynı zamanda.

ANNELERİN EĞİTİMİNİ ÇOK ÖNEMSİYORUM
Başarılı olduğunuza inanıyor musunuz? Bu eğitimlerin geri dönüşümleri nasıl oluyor?

Evet başarılı olduğumuza inanıyorum. Çünkü çok kurslar açtık, birçok sertifika verdik. İnsanları hayata hazırladık. Her şeyden önce bu kurslarla insanların hayata bakışını değiştirdiğimizi düşünüyorum, bu çok önemli. Hayattan bıkmış, umutsuz bir kadının, o anki baktığı pencereden başka bir pencereye bakmasını sağladığınızda, bu kadının yaşam tarzı, çocuklarıyla, eşiyle, toplumla olan ilişkisi değişiyor. O kadınlarla birlikte çocuklar, eş ve toplum da değişiyor. Bu çok önemli bir şey. Onun için ben kadın eğitimi üzerinde çok durdum.

Siz eğitimcisiniz. Etkinliklerde sık sık anneleri çocuklarına nasıl davranmaları gerektiği konusunda uyarıyorsunuz. Bunun özel bir nedeni var mı?
Tabi var. Annelerin eğitimini özellikle çok önemli buluyorum. Bir toplantıya gitmiştim hiç unutmuyorum. Aile içi eğitim vermiştik. Eğitimden sonra kadınlara sertifika dağıttık. Yanıma 9 yaşında bir çocuk geldi. "Affedersiniz Nevin Teyze size bir şey söyleyebilir miyim?" dedi. "Buyur" dedim. "Ben size çok teşekkür etmek istiyorum" dedi. "Hayırdır" dedim. "Annem bu kursa geldiğinden beri, bana nasıl ders çalış demesi gerektiğini öğrendi ve ben artık dersimi çok iyi çalışıyorum ve daha dikkatliyim" dedi. Bu beni çok etkiledi. Ama buradan eğitim almış kişilere şu mesajı vermek istiyorum. Mesleklerinde çok başarılı olabilirler ancak evde çocuklarının ve eşlerinin olduğunu unutmasınlar. Öncelik her zaman eş ve çocukta. Eşi ve çocuklarıyla mutlu bir anne toplum için çok önemli...

O MUTLULUĞU GÖRMEK HER ŞEYE BEDEL
Vakıf aracılığıyla ailelere destek oluyorsunuz. İnsanların yüzündeki mutluluk neyi ifade ediyor?

Müthiş bir şey. Birine yardım ettiğinizde insanların yüzünde, gözlerinde beliren o mutluluk var ya… Size dünyanın en güzel evlerini bahşetseler, sırmalı köşklerde oturtsalar, trilyonlar verseler benim için o mutluluğu görmek hepsine bedel. Orada söylenen bir 'Allah razı olsun'un karşılığını hiç bir şey ile mukayesesi yok. Gittiğimiz yerlerde karşılaştığım olaylardan çoğu zaman çok etkileniyorum ve gözyaşlarımı tutamıyorum. Hatta 'Nevin Hanım hep üzüntülü yerlere gidiyorsun, ağlıyorsun üzülüyorsun diyorlar'. Ama o gözyaşları ve aldığınız dualar bizim gençlik aşımız. Ben öyle düşünüyorum İnsanların mutlu bakan gözleri bana mutluluk veriyor. Ayrıca Vakıfçılık zor bir iş, veballi bir iş. Birlikte çalıştığımız arkadaşlar da bu konuda çok çok iyiler. Allah onlarda da razı olsun.

ÖZÜRLÜLER OTELİ HAYALİM VAR

Vakıf bünyesinde hayata geçirmeyi planladığınız yeni projeler var mı?
Evet, özürlüler kreşi, özürlüler oteli gibi bir şey hayal ediyorum. Bunu henüz gerçekleştiremedim. Anneler bir günlüğüne bir yere gidecek diyelim. Engelli çocuğunu bize bırakabilecek. Bunun için eğitimli personele ihtiyaç var tabi. Bunu aslında belediyeyle veya bakanlıklarla birlikte yapabiliriz. Neler yapmamız gerektiği hususunda, bu konuda başarılı olmuş, eğitim almış kişilerle istişare yapacağım. Melih Beyden de bu konuda yardım isteyeceğim. Arkadaşlarınızla aranız nasıl?
Aram iyi ama bir araya gelebildiğimi söyleyemem. Geçenlerde bir ev oturmasına gittim. Değişik bir şey yapıyormuşum gibi geldi. Mutlu oldum.

AİLE İLİŞKİLERİMİZ KUVVETLİ
Seçim öncesi Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tüm ilçeleri dolaştı… Sizin için nasıl bir süreçti? Yorucu oldu mu?

Ankara son yıllarda çok büyüdü. Ben bütün köylere gitmeye çalıştım elimden geldiği kadar. Günde 200 kilometre yol yaptığım zamanlar oldu. Diyeceksiniz ki Nevin Hanım oy için mi? Hayır. Ben seçim olmadan önce de o köyleri geziyordum. Seçim zamanı köylere, mahallelere gidenlere sıcak bakmıyorum. Ben insanların yerinde olsam kendilerine seçimden seçime gelenlere itibar etmem.

Bu yoğunlukta çocuklarınızla, torunlarınızla ilişkileriniz nasıl?
Çocuklarla hafta sonu görüşebiliyoruz genelde. Hafta içi okula gittikleri için torunların erken yatmaları lazım, ama ben çocuklara şöyle söyledim. "Bundan sonra haftada bir gün herkes işini gücünü bırakacak ya da işini bir saat erteleyecek bir araya gelecek, bir araya toplanacağız". Çünkü aile çok önemli bir şey. İnsanın ailesinden daha güzel hiçbir şey yok. Önce aile sonra toplum. Aile bağlarının kuvvetli olması lazım, birbirimizden kopmamamız lazım. Aile ilişkileriniz kuvvetli ise toplum bağları da kuvvetli oluyor. Aileler darmadağın olduğu zaman toplum da darmadağın oluyor.

SADECE SAĞLIK DİLİYORUM
Yapmayı çok isteyip de yapamadığınız bir şey oldu mu?
Hiç hiç hiç… Ben kendim için hiçbir şey istemedim ki… Kendi adıma sadece şunu söylerim "Allah'ım, yavrularıma sağlıklı, hayırlı ömür ver ve iftiradan fitneden sakla." Herkese dua ederim. Kendim için niye bir şey isteyeyim ki. Gittiğim, gezdiğim yerlerde sağlığın her şeyden önemli olduğunu gördüm. Elden ayaktan düşmemek için Rabbimden sadece kendi adıma sağlık diliyorum.

KURBAN BAYRAMI İÇİN HERKESE TEŞEKKÜRLER
Sosyal Hizmetler Yardım Vakfı olarak kurban bağışı da alıyorsunuz? Bu konuda ne söyleyeceksiniz?
İhtiyaç sahibi ailelere destek olmak, vakıf aracılığıyla bağış yapmak için "Bağış Karşılığı Kurban Kesimi" yapıyoruz. Kurban bedeli ise 550 TL… Vakfımıza bağış yapıp, çok sayıda aileye ulaşmamıza katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum ve desteklerini bekliyorum. Biz birçok kadına, aileye, çocuğa yardım eli uzatıyoruz. Bu nedenle kurban bağışları çok önemli. Vakfımıza elini uzatan herkese bir kez daha teşekkür ediyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dualar benim gençlik 'aşı'm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN