Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalp nakli olmayı beklerken ölen gencin böbreği umut oldu

İstanbul'da kalp nakli olmayı bekleyen ancak donör bulunamadığı için hayatını kaybeden 37 yaşındaki bir hastanın böbrekleri, Ankara'da böbrek bekleyen başka bir hastayı yaşama bağladı

Giriş Tarihi: 4.10.2014
Yaşamını 9 yıldır diyalize girerek sürdüren ve son dönemde damarlarındaki bozulma nedeniyle diyalize giremeyecek duruma gelen 43 yaşındaki İsmi Oğuz, böbrek nakli bekleyenler sırasına alındı. Oğuz'a uygun böbrek ise İstanbul'da kalp nakli bekleyen ancak uygun kalp bulunamadığı için beyin ölümü gerçekleşen nakil adayından bulundu.

ŞANSINI KAYBEDECEKTİ
Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Böbrek Transplantasyon Ünitesi Bölüm Başkanı Op. Dr. Şener Yıldız, İsmi Oğuz'un 9 yıldır diyalize girdiğini ve şeker hastalığı nedeniyle böbreklerini kaybettiğini söyledi. Şeker hastalığının damarları bozan bir hastalık olduğuna işaret eden Yıldız, "Hastanın önemli damarları bozuldu. Bir süre sonra diyalize girecek damar bulunamaz hale geldi. Hasta diyaliz şansını kaybedecek ve yaşaması mümkün olmayacaktı" dedi.

İLGİNÇ VE DRAMATİK DURUM
Ameliyattan önce hastanın tek bir damarı ve tek bir şansı olduğunu anlatan Yıldız şöyle konuştu: "Acil böbrek nakli yapmaya karar verdik. Sisteme 'acil böbrek nakli gereklidir' şeklinde bildirdik. Kısa bir süre içinde İstanbul'dan uygun bir böbrek bulunduğu haberi geldi. Nakildeki ilginç ve dramatik bir durum da ileri derecede kalp rahatsızlığı olan ve kalp nakli bekleyen 37 yaşındaki bir erkek hastadan böbrek nakli yapılması."

İSMİ OĞUZ: DÜNYAYA YENİDEN GELMİŞ GİBİ HİSSEDİYORUM
Böbrek nakli yapılan İsmi Oğuz da "Diyalize 9 yıldır giriyordum, 9 yıldır zor bir şekilde idare ediyordum. Son zamanlarım da gelmişti zaten benim. Üzülüyordum böbrek bugün çıkar mı çıkamaz mı, sürekli geliyordum. Sonunda uygun böbrek bulundu" dedi. Şu an sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Oğuz, dünyaya yeniden gelmiş gibi hissettiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalp nakli olmayı beklerken ölen gencin böbreği umut oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN