Türkiye'nin en iyi haber sitesi

91. yıl önce bugün başkent olmuştu

Ankara'nın başkent oluşunun 91. yıldönümü kentin dört bir yanında düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Vali Kılıçlar öncülüğündeki heyet, Anıtkabir'i ziyaret etti

91. yıl önce bugün başkent olmuştu
13 Ekim 1923'te Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından başkent ilan edilen Ankara, dün gerçekleştirilen etkinliklerle 91. yıldönümünü kutladı. Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar ve beraberindekiler, ilk olarak Anıtkabir'i ziyaret etti. Aslanlı Yol'dan yürüyerek Mustafa Kemal Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakan heyet, saygı duruşunun ardından Misakı Milli Kulesi'ne geçti.Vali Kılıçlar, Anıtkabir Özel Defteri'ne günün anlamıyla ilgili düşüncelerini yazdı.

BAYRAK ÇEKİLDİ

Ulus Atatürk Anıtı'nda da birçok sivil toplum kuruluşunun katılımıyla kutlama töreni gerçekleşti. Töreninin ardından Anıt'tan tarihi kaleye kortej yürüyüşü yapıldı. Kendilerine has yürüyüşleriyle Ankaralılar'ın büyük ilgisiyle karşılaşan Seğmenler, alkışlar eşliğinde kaleye yürüdü. Kalede son bulan yürüyüşün hemen ardından Ankara Kalesi gönderine bayrak çekildi. Seğmenler, bayrak töreninin ardından gösterilerine devam etti.

TARİHİ BİR MİSYON
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da günün anlam ve önemine ilişkin yayımladığı mesajda "Ankara, aziz vatan topraklarını işgal girişimlerine karşı milli bir ruhla başlatılan bağımsızlık savaşında tarihi bir misyon yüklenmiş, stratejik kararların alınmasına ve devletin temel kurumlarının kuruluşuna ev sahipliği yapmıştır, Cumhuriyetimizin gurur verici seviyelere ulaşmasında büyük payı bulunan Ankara, 2023 hedeflerimizin gerçekleştirilmesi sürecinde de çalışmalarımıza yön verecektir" dedi.

AYNI RUHU YAŞATIYOR
Başbakan Ahmet Davutoğlu ise kadim devlet mirasının, modern ve çağdaş dünyaya taşındığı Ankara'nın, işgal karşısında destansı bir mukavemet sergileyen milletin muasır medeniyet davasındaki en büyük güvencesi olduğuna işaret ederek, "Ankara, bugün de gün geçtikçe güçlenen demokrasimizin beşiği olmaya devam etmekte ve Cumhuriyetimiz için belirlediğimiz hedeflere ulaşma yolunda bizlere aynı yüce ruhu yaşatmaktadır" diyerek düşüncelerini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
91. yıl önce bugün başkent olmuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN