Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ne CHP'den ret

'ndeki kirlilik problemine çözüm bulunması için başlatılan 'kurtarma harekatı'na CHP'liler karşı çıktı

Giriş Tarihi: 15.10.2014
Mogan Gölü'ne CHP'den ret
CHP'liler, 'muhalif' olmak adına önlerine gelen her gündem maddesine ret oyu kullanmayı alışkanlık haline getirdi. Ankaralılar'ın özellikle yaz aylarında aileleriyle birlikte piknik yaptığı, stres attığı 'ndeki kirliliğin önlenmesi için Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Gölbaşı Belediyesi'nin başlattığı 'kurtarma harekatı'na CHP'liler ret oyu verdi.

GÖL KURTARILACAK

Ankaralılar'ın nefes aldığı yerlerden biri olan Mogan Gölü'nde geçtiğimiz ay TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi Akça ve Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay tekne turu yapmış, ardından tekrar bir araya gelerek gölü kurtarmak için protokole imza atmışlardı. Büyükşehir Belediyesi Mogan Park Sosyal Tesisleri'nde imzalanan protokolün ardından gölün çamurunun temizlenme görevi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na, gölü besleyen derelerin ıslahı için oluşturulan göletlerin yapımı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'ne, gölde oluşan yosunların temizlenmesi ve göle su temini işi Büyükşehir Belediyesi'ne verildi. Gölün çevresinin temizlenmesi ve zararlı suların önlenmesi işini ise Gölbaşı Belediyesi üstlendi.

"ÜNİVERSİTE DE BULUNSUN"

Büyükşehir Belediyesi Meclis 1. Başkanı Ali İhsan Ölmez, CHP'liler'in "ODTÜ'nün fikri alınsın" görüşlerine karşılık ODTÜ'nün Mogan'da mülkiyet hakkının olmadığını vurguladı. AK Partili bir Meclis Üyesi ise CHP'lilerin Mogan ile aynı ilçede bulunan Eymir Gölü'nün karıştırıldığını iddia etti. CHP'li Doğan Yılmazkaya "Biz Mogan'da da ODTÜ'nün mülkiyeti olduğunu düşünüyorduk. Yine de orada bir üniversitenin bilimsel olarak bulunmasını istiyoruz" dedi.

ODTÜ DE DAHİL OLSUN
Protokolün ardından Mogan Gölü ile ilgili çalışma, Büyükşehir Belediyesi Meclisi Ekim ayı toplantısında gündeme geldi. CHP Grup Başkanı Doğan Yılmazkaya, "Bu iyi niyetli hazırlanan bir protokoldür. Ancak biz ODTÜ'nün bu protokolde yer alması gerektiğine inanıyoruz. Mülkiyet açısından ODTÜ sınırları içinde olması nedeniyle bu protokolde üniversitenin de yer almasını talep ediyoruz" dedi. CHP'lilerin ret oyuna rağmen karar oy çokluğu ile kabul edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mogan Gölü'ne CHP'den ret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN