Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilkent'teki arsa satışıı öğrenciye yarayacak

Hacettepe Üniversitesi'nde uzun süredir yaşanan ulaşım problemi, geçtiğimiz yıl zamanlama sıkıntısı yüzünden satılamayan Bilkent'teki arsanın satışıyla bitecek

Bilkent'teki arsa satışıı öğrenciye yarayacak
Sabah Ankara'ya konuşan Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, Beytepe Kampüsü'ne karayoluyla sağlanacak hiçbir ulaşım şeklinin problemi tam anlamıyla çözmeyeceğini dile getirerek, "Semt servisleriyle problem çözülmeyecek. Ancak yeni bir metro hattı bu sorunu çözebilir. Üniversite olarak metronun mali külfetine destek olmaya hazırız. Metro olmazsa Bilkent'teki arsa satışından elde edilecek gelirle Trambüs projemiz hazır" dedi.

"UÇAK OLSA YETİŞMEZ"
Beytepe'deki ulaşım sorunuyla ilgili EGO Genel Müdürlüğü ile anlaşmaya varan ve ihaleye çıkarak semt servislerini hizmete sokmaya hazırlanan Hacettepe Üniversitesi'nde sorun çözülmüyor. Hiçbir karayolu ulaşımının 28 bini Beytepe'de 43 bin öğrencisi bulunan üniversiteye yetmeyeceğini vurgulayan Rektör Murat Tuncer, "Yani uçak olsa buna yetişmez. Kaldı ki metro durağı da bize aşağı yukarı 5-6 kilometre uzaklıkta yani yürüme mesafesi dışında bulunuyor" diye konuştu.

'MAKAM ARAÇLARI RİNG YAPIYOR'
Şu anda Büyükşehir Belediyesi'nin üniversiteye 15 otobüs tahsis ettiğini ifade eden Rektör Tuncer, "Buna rağmen hizmet yetersiz kalıyor. Biz de makam araçlarımızı kullanılmadığı zamanlarda tüm gün boyunca öğrenci taşımaya tahsis ettik. Hatta araç işletme müdürüne bir yazı imzalattım ve bu yazıda herhangi bir makam aracının öğrenciler orada sıra beklerken üniversitede boş durması halinde istifa olarak kabul edileceğini belirttik. 5 aracımız var ancak kaç öğrenciyi yağmurdan kardan koruyabilirsek kar saydık" dedi.

'MUTLAKA PROJELENDİRİLMELİ'
Ancak yeni bir metro hattının bu sorunu çözebileceğini vurgulayan Rektör Tuncer, "Başka çare yok. Birçok insanla bunu tartıştık ve dünyada bunu çözen şehirleri de konuştuk. Bu şehirler arasında Londra, Varşova, Paris, Moskova ve İstanbul'da bulunuyor. Beytepe'ye yapılabilecek bir metro hattından sadece öğrencilerimiz değil, Beysukent, Beytepe Köyü, Angora Evleri, Ümitköy, ODTÜ ve Bilkent'te yaşayanlar da faydalanacak. Bunun mutlaka projelendirilmesi lazım" şeklinde konuştu.

METRO OLMAZSA TRAMBÜS OLACAK
Rektör Tuncer, sözlerine şöyle devam etti: "Toprağımızı da vermeye razıyız. Çünkü orada halk da binse öğrenci de binse hepsi bizim vatandaşımız. Bu yapılmazsa kalıcı bir çözümden bahsetmemiz mümkün olmayacak. Metronun olmaması durumunda bir trambüs projemiz var. Yaklaşık 10 milyon Avro'luk maliyetle elektrikli bir ring sistemi olarak hizmet verecek. Eskişehir yolundan kampüs içine çalışan, bakımı düşük maliyetli bir sistem olacak. EGO ile de görüştük ve onlara da yararlı olacak bir proje oldu."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilkent'teki arsa satışıı öğrenciye yarayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN