Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dev saat ustasının 'Ak Saray' hayali

Mobilya ustası Necmi Görmez, Selçuklu motifleri ile bezediği duvar saatinin yeni Cumhurbaşkanlığı köşküne asılması hayaliyle yaşıyor

Giriş Tarihi: 19.10.2014
Dev saat ustasının 'Ak Saray' hayali
Evinin bahçesinde bulunan küçük atölyede 4 ayda tamamladığı dev duvar saatinin üzerine 1453 adet parlak taş yerleştiren Necmi Görmez, Osmanlı ve Selçuklu kültürünün gençler tarafından yaşatılması gerektiğini vurguladı. Gece gündüz çalışarak dev saati tamamladığını belirten Görmez, el emeği göz nuru saatin Selçuklu mimarisiyle yapılan yeni Cumhurbaşkanlığı sarayına da yakışacağını söyledi.

1453 taş işlendi

Ahşap saatin çam ve venge ağaçlarından yapıldığını ifade eden Necmi Görmez, "Tamamen el işçiliği olan saatin Selçuklu motiflerinin üzerine 1453 adet parlak taş işledik. Ayrıca saatin içine led ışıklandırma yaparak gece ve gündüz hoş bir görüntü olmasını sağladık. Özel olan motoru sayesinde elektrikler gidip geldiğinde ayarını otomatik olarak kendi yapıyor. Evimin bir bölümünde oluşturduğum atölyede yaklaşık 4 ayda tamamladığım bu saat 25 bin TL'ye mal oldu" diye konuştu.

Gençlere tanıtıyor
Selçuklu ahşap el sanatlarını günümüz nesilleriyle tanıştırarak sevdirmek istediğini vurgulayan Görmez, "Yeni Cumhurbaşkanlığı binası da Selçuklu mimarisinden esinlenerek yapılmıştır. El emeği göz nuru, Türkiye'nin en büyük iç mekân duvar saatinin de bu binaya yakışacağını düşünüyorum. En büyük hayalim gecemi gündüzüme katarak yaptığım bu saati o binada görebilmek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dev saat ustasının 'Ak Saray' hayali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN