'Riskli asansörler için süre uzatılmalı'

Kırmızı etiketli asansörlerin eksiklerinin giderilmesi için tanınan bir aylık süreyi değerlendiren uzmanlar, "Bakanlığın fikri olumlu ancak süre oldukça kısıtlı" dedi

Giriş Tarihi: 20.10.2014
'Riskli asansörler için süre uzatılmalı'
Can güvenliği açısından büyük risk taşıyan asansörlerin denetimleri tüm hızıyla sürerken uzmanlar, denetimlerin sıkı tutulmasını olumlu karşıladıklarını ancak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından eksikliklerin giderilmesi için verilen bir aylık sürenin yetersiz olduğunu kaydetti. Uzmanlar, "Eleman eksikliği ve sürenin kısalığı nedeniyle bazı sorunlar oluşabilir" dedi.

"BİNLERCE ASANSÖR BAKIMDA"
Asansörlere "kırmızı etiket" verme işinin denetleme firmaları tarafından abartıldığını ifade eden Elektrik Mühendisi İzzet Turan, "Geçmişte Türkiye'de asansör denetleme işi ilk ruhsat aşaması dışında pek yapılmıyordu. Ancak devletin zorunlu hale getirmesi ile birlikte asansör denetimlerinde artışlar meydana geldi. Ankara'da yıl içerisinde binlerle ifade edilen asansör montajı yapılıyor. Kırmızı etiket taşıyan asansörler can güvenliği açısından risk taşıdığı anlamına geliyor ancak bu kırmızı etiket işinin denetleme firmaları tarafından abartıldığını düşünüyorum. Birçok denetleyici firmanın kendisini kurtarmak adına kırmızı etiket verdiğini söyleyebiliriz" diye konuştu.

'KIRMIZI ETİKETLİYSE MÜHÜRLENMELİ'
Kırmızı etiket taşıyan asansörlerin belediyeler tarafından mühürlenmesi gerektiğini vurgulayan Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar ise "Bizim kontrolünü yaptığımız asansörlerin aylık olarak belediyelerin ilgili birimlerine rapor halinde sunulur. Kırmızı etiketli olarak gösterdiğimiz asansörleri belediyelerin denetlemesi gerekmekte ve normal şartlarda mühürlemesi gerekmektedir" dedi.

BAKAN FİKRİ IŞIK DA DİKKAT ÇEKMİŞTİ
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da benzer bir soruna dikkat çekerek, kırmızı etiket konusunda kamuoyunda yanlış bir algı oluştuğunun altını çizmişti: "Bu 1 ay içerisinde kırmızı etiket vurulmasına neden olan eksikliklerin giderilmemesi durumunda yerel yönetimler o asansörleri kapatacak. Bunu bir başlangıç düzenlemesi olarak düşünüyoruz.

UZMAN SIKINTISI YAŞANIYOR
Devlet tarafından denetleme işinin bu kadar dikkate alınmasının olumlu olduğunu söyleyen Turan, daha sonra şunları söyledi: "Bakan Bey kırmızı etiket taşıyan asansörlerin eksiklerinin giderilmemesi durumunda 1 ay içinde kapatılacağını söyledi. Bakanlığın fikri oldukça olumlu. Ancak sektörün uzman eleman sıkıntısından dolayı ve zamanın kısa tutulmasından dolayı bazı sakıncalar yaratabilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Riskli asansörler için süre uzatılmalı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN