Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dikey yapılaşmaya depremin etkisi çok

'ya dikey yerine yatay yapılaşma öneren Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bilim adamları destek verdi. Uzmanlar, "Dikey yapılaşma deprem etkisini artırır" dedi

Giriş Tarihi: 26.10.2014
Dikey yapılaşmaya depremin etkisi çok
Son yıllarda Başkent'in dört bir yanında yükselen gökdelenler, kuleler tehlikeye davetiye çıkarıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile ilçe belediye başkanlarını kabul ettiği toplantıda 'da dikey değil yatay mimariye önem verilmesini istemişti. Deprem üzerine araştırma yapan bilim adamları da dikey yapılaşmanın depremin etkisini Ankara'da iki kat artıracağı görüşünü savunarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a destek verdi.

İSTANBUL KADAR TEHLİKEDE
30 yıldır Ankara ve deprem üzerine araştırmalar yaptığını belirten Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Pampal, "Ankara'da deprem olmaz gibi bir algı var. Ben 30 senedir bu alan üzerine çalışıyorum. Başkent'in deprem tehlikesi en az İstanbul kadar. Kuzey Anadolu Fayı'nın yanı sıra 3 büyük fay daha kenti etkiliyor. Bu faylar 7 ve üzeri büyüklükte deprem yaratma potansiyeline sahip" dedi. Afet İşleri Eski Genel Müdürü ve Türkiye Deprem Mühendisleri Derneği Genel Sekreteri Oktay Ergünay ise olası bir depremde ağır bilançoların yaşanabileceğini söyledi.

YARISI ZAYIF ZEMİN
Türkiye'de yüksek yapılarla ilgili henüz bir yönetmeliğin olmadığını söyleyen Jeoloji Mühendisleri Odası Bilimsel Teknik Kurul Üyesi Dr. Bülent Özmen yüksek katlı binaların sert kaya üzerine yapılması gerektiğine dikkat çekti. Ankara'da dikey yapıların zayıf zemin üzerine inşa edildiğini gözlemlediklerini anlatan Özmen, depremde yüksek binaların yıkılacağını savundu.

YÜKSEK YAPI OLMAZ
Ankara'nın kent merkezinde orta büyüklükte depremler yaratabilecek fayların da bulunduğunun altını çizen Pampal, "Ankara'nın zemini yumuşak, gevşek ve killi. Bu zemin olası bir depremin şiddetini 2 kat artabilir. Bu zemin üzerine ne kadar güçlü bina inşa ederseniz edin rezonans etkisiyle ağır hasarlar çıkabilir. Bu nedenle az katlı bina yapılması gerekir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dikey yapılaşmaya depremin etkisi çok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN