Penceresi olan bir ev istiyoruz

Büyükşehir Belediye Meclisi'nde alınan kararla Ankara'da yaşayan Suriyeliler'e barınma, yiyecek, içecek yardımı yapılacak olması kentte yaşayan mültecileri umutlandırdı

Giriş Tarihi: 30.10.2014
Penceresi olan bir ev istiyoruz
Suriyeli mülteciler, 'ev' bekliyor. Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde Başkent'te yaşayan mültecilere yardım kararı almasına sevinen binlerce Suriyeli, "Barınma, ısınma ve ilaç" ihtiyaçlarının giderilmesini istiyor. Özellikle Altındağ'da metruk binalarda 2-3 aile birlikte yaşayan mülteciler, "Kapısı, penceresi olan ev"lerde yaşama hayali kuruyor.

BİR ARADA YAŞIYORLAR
Ülkelerinde yaşadıkları iç savaş yüzünden Türkiye'ye sığınan ve Ankara'da sayıları binleri aşan Suriyeli mültecilere Büyükşehir Belediyesi Meclisi Ekim ayı toplantısında yardım yapma kararı çıkmıştı. Bir yıl önce Türkiye'ye sığındıkları belirten iki çocuk annesi Betül Ağa, "2 ay önce Ankara'ya yerleştik. Burada 200 TL'ye gecekondu kiraladık. Burada 2 aile kalıyoruz. Eşim 20 TL günlükle işçi olarak çalışıyor. Kış geldi. İsteğimiz ev ve çocuklarımızın ihtiyaçlarının karşılanması" diye konuştu.

BURADA YİNE DE MUTLUYUZ

Eşini Suriye'deki iç savaşta kaybettikten sonra Ankara'ya gelmek zorunda kaldığını ifade eden 1 çocuk annesi Fatma Eyyubi, "Günlük işlere gidiyorum. Annem ve kardeşlerimle birlikte kalıyoruz. En büyük beklentim soğuk hava nedeniyle kışlık kıyafet" diye konuştu. Türkiye'de bombalardan uzakta mutlu olduklarını ancak yine de sıkıntılı bir yaşam sürdüklerini anlatan 8 çocuk annesi Ceyda Aliko, bir gecekonduda 10 kişi yaşadıklarını söyledi.

GİDECEĞİMİZ BİR OKULUMUZ OLSUN
Suriye'de okuduklarını ancak Türkiye'ye geldikten sonra okula devam edemedikleri için üzgün olduklarını söyleyen Suriyeli çocuklar ise "Penceresi olan evimiz ve gidebileceğimiz okulumuz olsun bize yeter" şeklinde konuştu.

ÇOCUKLAR ÇOK HASTA
7 çocuğu ile harabe durumdaki gecekonduda yaşam mücadelesi verdiklerini belirten Gade Eyyubi, "Biz iki sene önce savaştan kaçarak Türkiye'ye geldik. 7 çocuğum ile birlikte harabe bir gecekonduda yaşıyoruz. Evler çok sağlıksız ve soğuk. Çocuklarımız sürekli hasta oluyor. Sağlık Ocakları kimliğimiz olmadığı için tedavi etmiyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Penceresi olan bir ev istiyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN