Gayrimenkul satışında artış

Giriş Tarihi: 31.10.2014
Gayrimenkul satışında artış

Başkent Ankara konut ve iş yeri satışında geçen yıla oranla yüzde 15'lik bir artış yaşadı. Bu rakam sektörü sevindirdi

Geçtiğimiz yıl TÜİK Ankara Bölge Müdürlüğü'nün raporlarına göre 137 bin 773 gayrimenkulün satışının gerçekleştiği Başkent'te bu sayının 2014 yılında 150 bini bulması bekleniyor. Ankara'da yaklaşık yüzde 15'lik bir artışın beklendiği gayrimenkul satışlarında birinci sırada 234 bin 739 satışla İstanbul gelirken, Ankara ikinci sırada yer alıyor. Başkent Ankara'yı 72 bin 421 gayrimenkul satışı ile İzmir takip ediyor.

KONUT KREDİSİ COŞTURDU

Ankara'daki gayrimenkul satışlarında yaşanan artışın ekonomik ve siyasal istikrara bağlı olduğunu söyleyen Ankara Emlakçılar Odası Başkanı Hacı Ali Taylan, "Ankara'da konut satışlarında geçen yıla oranla yüzde 15'lik bir artış bekleniyor. Bu yıl 150 bin civarında gayrimenkul satışının gerçekleşmesini bekliyoruz. Bu artışların meydana gelmesinde en önemli faktör devam eden siyasi ve ekonomik istikrarın yanı sıra bankaların konut kredisinin yüzde birlerin altına inmesi oldu" diye konuştu.

HER BÖLGEDE ARTIŞ VAR
Hacı Ali Taylan, Ankara'nın hemen hemen her bölgesinde inşaat sektörünün büyük ivme kazandığını, konut üretiminde önemli ölçüde artış olduğunu anlatarak, "Kentte her bütçeye göre konut üretimi var. Çayyolu ve İncek'te lüks konutlar yükselirken Sincan, Etimesgut ve Mamak'ta orta sınıfa hitap eden yapılaşma var" diye konuştu.

"30 YIL DAHA DEVAM EDER"
20-30 yıl daha gayrimenkul piyasasında hareketliliğin devam edeceğinin altını çizen Ankara Emlakçılar Odası Başkanı Taylan, "Eski ruhsatlı binaların KDV avantajından hala yararlanılıyor olması ve nitelikli projelerin cazip hale gelmesiyle satışlarda artışlar yaşandı. Uzun bir projeksiyonda bakıldığında gayrimenkul sahiplerinin yüzde 65'ler seviyesinde olması ve nitelikli konut ihtiyacının devam ediyor olması nedeniyle gayrimenkul piyasasının 20-30 yıl daha hareketli olacağı söylenebilir" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gayrimenkul satışında artış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN