Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kasap dükkanında karakalem çiziyor

Ankara'da yıllardan beri kasaplık yapan Nuri Şimşek'in sanat tutkusu görenleri hayrete düşürüyor. Dükkanını atölye gibi kullanan Şimşek, karakalem çiziyor

Giriş Tarihi: 31.10.2014
Kasap dükkanında karakalem çiziyor
Bahçelievler'de kendisine ait kasap dükkânını işleten Nuri Şimşek'in marifeti sadece kasaplık değil. Asıl mesleği olan kasaplığın yanında yaptığı karakalem çalışmalarıyla da halkın ilgisini çeken 54 yaşındaki Kasap Nuri, büyükşehirde yaşamanın stresini sanatla uğraşarak yeniyor. Gündüzleri kasaplık yapan geceleri ise sanatla uğraşan Şimşek'in karakalem portrelerini görenler hayran kalıyor.

2 BİNİN ÜZERİNDE ÇALIŞMA

Motor Meslek Lisesi mezunu olan ve hiç bir resim eğitimi almadığını söyleyen Şimşek, "Sanatla uğraşmaya nişanlımı etkilemek için başladım. İlk onun portresini yaptım. Çok beğendi. Şimdi bir tutkuya dönüştü ve 2 binin üzerinde çalışmam var. Kasaplık normalde halk arasında kaba bir meslek olarak görülür. Bundan dolayı benim resim çizdiğimi gören esnaf ve müşteriler hayrete düşüyor" dedi.

AİLECEK SANAT TUTkulular

Zamanının büyük bölümünü kasaplık mesleğine ve sanatına ayıran, bu noktada en büyük destekçisinin ailesi olduğunu ifade eden Şimşek, "İnsanlar bu kadar uğraşın arasında ailemle ilgilenmediğimi düşünüyor. Ailecek sanatla uğraşma hobimiz var. Eşimde çini işleri yapıyor. Akşamları boş işlerle uğraşacağımıza ikimiz de sanatla uğraşıyoruz ve bununla da mutlu oluyoruz" diye konuştu.

EN BÜYÜK İSTEĞİ SERGİ AÇMAK
İlerde sergi açarak eserlerini görücüye çıkarmak isteyen Nuri Şimşek, karakalem çalışmalarını kendine özel tekniklerle ve objeleri göz kararı ile yaptığını söyledi. 3 boyutlu yaptığı karakalem çalışmaları, gözlerdeki parlaklık, resimdeki derinlik, saçlara kazandırdığı hacim ve gölge, tonlama estetiği ile kalem izlerini yok etme çalışmalarında kullandığı özel tekniklerden bazıları.

MÜŞTERİLERİNİ RESMEDİYOR
42 yıldır kasaplık yapan, 20 yıldır da profesyonel olarak müşterilerinin karakalem portrelerini çizen Şimşek, sanat müziği ile de ilgileniyor. Saz, klavye, elektrogitar, kaval, keman, ney gibi çeşitli enstrümanlar da çalabildiğini söyleyen Nuri Şimşek, "Sanat müziği söyleme yeteneğinde de iddialıyım" dedi.

Erkam ÇOBAN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kasap dükkanında karakalem çiziyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN