Doğalgaz savaşının faturası vatandaşa

Başkentgaz ile EGO arasında yargıya da taşınan doğalgaz krizi vatandaşı mağdur ediyor. Bağlantı yapılmasını bekleyen vatandaş soğukta üşüyor

Doğalgaz savaşının faturası vatandaşa
'da pek çok vatandaşın doğalgaz mağduriyeti devam ederken Başkentgaz ile EGO arasında "ticari itibar kavgası" başladı. EGO Genel Müdürlüğü'nün geçtiğimiz ay şehrin çeşitli noktalarına astığı "Büyükşehir Belediyesi ve EGO ile ilgili asılsız beyanlarda bulunan Başkentgaz çalışanları hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır" içerikli yazının ardından Başkentgaz EGO'ya "ticari itibar" davası açtı.

EGO DUYURU YAPMIŞTI

Doğalgaz şikayetlerinin çoğunlukla EGO Genel Müdürlüğü'ne yapılmasının ardından metro istasyonları, otobüsler başta olmak üzere şehrin çeşitli noktalarına duyuru asılmıştı. Duyuruda doğalgaz dağıtım işleminin Başkentgaz'da olduğu belirtilerek vatandaşlara, "Büyükşehir Belediyesi ve EGO Genel Müdürlüğü hakkında doğalgaz dağıtımıyla ilgili asılsız beyanda bulunan Başkentgaz görevlilerinin isim ve telefonlarını ALO 153'e bildirin, Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunalım" denilmişti.

İTİBAR DAVASI AÇILDI
Bu açıklamanın ardından harekete geçen Başkentgaz, EGO'ya hukuki, idari ve cezai dava açtı. Ankara Sulh 5. Ceza Mahkemesi'ne yapılan başvurunun ardından "Başkentgaz, aleyhine yazılan kişilik haklarını ve ticari itibarını ihlal edici nitelikteki" yazının EGO Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinden kaldırılmasına karar verildi.

BATTANİYEYE SARILIYORLAR
İki kurum arasındaki doğalgaz krizi vatandaşı olumsuz etkiliyor. Pursaklar Cengiz Topel Caddesi'ndeki Yıldız Apartmanı sakinleri 1.5 yıldır doğalgaz bağlanmasını bekliyor. Havaların soğumasıyla zor günler geçiren vatandaşlar tek odada yaşamlarını sürdürüyor, battaniyeye sarılarak oturuyor.

DALGA GEÇİYORLAR
Apartman yöneticisi Selim Bulut, 1.5 yıl önce başvuru yaptıklarını anlatarak, "22 daire var. Defalarca Başkentgaz'a müracaat ettik. İlk müracaatımızı 10 Şubat 2013'te yaptık. Kazı sezonu kapalı diye ilgilenmediler. Başkentgaz'a sürekli başvuru yaptı. 8 Ağustos 2013'te yaptığımız müracaata 25 Eylül 2013'te karşılık verdiler. Ağustosta konuyla ilgileneceklerini belirttiler. Resmen dalga geçiyorlar" dedi.

ÇOCUKLAR SÜREKLİ HASTA OLUYOR
İlkel şartlarda yaşadıklarını anlatan apartman sakinleri ise yemeklerini piknik tüpünde pişiriyor, elektrikli sobalarla ısınmaya çalışıyor. Küçük tüpte ısıttıkları suyla banyo yapan vatandaşlar, tek odada tüm aile battaniyelere oturarak bu soğukta ısınmaya çalışıyor. Vatandaşlar, yüklü elektrik faturası görmekten ve tüp almaktan bıktıklarını anlatarak, çocukların, yaşlıların hastalıktan bir türlü kurtulamadığına dikkat çekti.

SÜREÇ DEVAM EDİYOR
Başkentgaz yaptığı açıklamada EGO Genel Müdürlüğü'nün duyurusunun ardından vatandaşların şirket dışındaki mercilere yönlendiğini anlatarak, ihtiyaç ve taleplere verilen cevabın geciktiğini belirtti. Duyuru hakkında EGO'ya hukuki, idari ve cezai açıdan başvuru yapıldığını ve sürecin devam ettiği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğalgaz savaşının faturası vatandaşa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN