Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öğrencilerin canı 'silüete' emanet

Samsun Yolu üzerine üst geçit yapımına 'silüet' nedeniyle itiraz edildiği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 13.11.2014
Öğrencilerin canı 'silüete' emanet
Sabah 'nın gündeme getirdiği Ankara Üniversitesi'ndeki üst geçit çilesi devam ediyor. Samsun Yolu'nun ikiye böldüğü Ziraat ve Veteriner Fakültesi öğrencilerini, iki kilometre yol yürümekten ve ezilme tehlikesi yaşamaktan kurtarmak amacıyla projelendirilen üst geçidin yapımı, Veteriner Fakültesi'nden bazı öğretim üyelerinin itirazları nedeniyle durduruldu. Veteriner Fakültesi kampusunda 8 bölümü bulunan Ziraat Fakültesi Dekanlığı, iki kampus arasında mekik dokuyan öğrencileri bu çileden kurtarmak için Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile görüşmüş, ardından harekete geçen ASKİ ihale düzenlemişti.

İTİRAZ ETTİLER
Üst geçidin yapımına başlanmak üzereyken Veteriner Fakültesi'nden bazı öğretim üyelerinin Ankara 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'ne başvuru yaparak üst geçit yapımını durdurduğu iddia edildi.

ÜST GEÇİT HERKES İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR
Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Çolak, iki kampus arasında derslerine yetişmek için öğrencilerin canlarını tehlikeye attığını vurgulayarak, "Bu üst geçit öğrencilerimiz için hayati önem taşıyor" dedi. Çolak, "Tehlikenin farkında olduğumuzdan bir sorun ile karşılaşılmadan buraya bir üst geçit yapılmasını istedik. Ancak yapılacak olan üst geçit binaların siluetini bozar itirazı nedeniyle başlayamadı" diye konuştu.

KORUMA KURULU KARARI AÇIKLAMADI
Öğrencilerin bu yoldan geçerken can güvenlikleri olmadığını belirten Çolak, "Üst geçit yalnız üniversite öğrencileri ve akademisyenler için değil bölge halkı için de büyük önem taşıyor. Ayrıca bizim engelli öğrencilerimiz de var. Bu nedenle geçidin yapılması en büyük isteğimiz" dedi. Üst geçidi durduran Ankara 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü 1 yıldır kararını açıklamadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğrencilerin canı 'silüete' emanet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN