'Kültürel ve sosyal dönüşüm başlamalı'

Başkent'te yaşanan dönüşümü SABAH 'ya anlatan Türkiye Genç İşadamları Derneği Ankara Şube Başkanı Türker Naslı, sosyal ve kültürel dönüşümün başlaması gerektiğine vurgu yaptı

Giriş Tarihi: 16.11.2014
'Kültürel ve sosyal dönüşüm başlamalı'
'da son yıllarda inşaat sektörünün öncülüğünde büyük bir dönüşüm yaşanıyor. Birbiri ardına inşa edilen konut kuleleri, plazalar, dev AVM'ler, modern kamu binaları Başkent'in siluetini baştan aşağı değiştiriyor. Türkiye Genç İşadamları Derneği'nin (TÜGİAD) Ankara Şube Başkanı Türker Naslı, fiziksel anlamda gerçekleşen bu dönüşümün, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda da desteklenmesinin gerektiğinin altını çiziyor. Ankara'yı marka kent haline getirecek, gerçek anlamda dünya başkenti olmasını sağlayacak projeler üretilmesi gerektiğini vurgulayan Türker Naslı, TÜGİAD Ankara Yönetim Kurulu'nun bugüne kadar yaptığı çalışmaları ve hedeflerini SABAH Ankara'ya anlattı.

TÜGİAD'dan kısaca bahseder misiniz?

1986 yılında kurulan TÜGİAD, Türkiye'nin ilk ulusal ve tek uluslararası yetkinliğe sahip genç işadamı derneğidir. Farklı sektörleri temsil eden 21-45 yaşları arasında 840 genç girişimci üyemiz var ve bugün, 500 bin kişilik istihdam gücünü ve yaklaşık 18 milyar dolarlık ihracat hacmini temsil ediyoruz. Ankara Şubesi de ağırlığı inşaat sektöründe faaliyet gösteren, 220 üyesiyle TÜGİAD içinde önemli bir yere sahiptir.

TÜGİAD gibi önemli bir STK'nın Ankara Şube Başkanı olarak yaşadığımız kentle ilgili düşünceleriniz nedir?

Ankara bugün fiziki anlamda gerçekten çok büyük dönüşüm yaşıyor. Tepeden baktığınızda modern bir Başkent olma yolunda önemli adımlar atılıyor. Ancak, içeriden bakıldığında bir şeylerin eksik olduğunu görüyorsunuz. Ankara'da fiziksel anlamda gerçekleşen bu dönüşümün, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda da desteklenmesi gerekiyor. Ankara'nın heyecan yaratacak, insanları ortak bir noktada birleştirecek hedeflere ihtiyacı var. TÜGİAD olarak da buna öncülük etmek için çalışmalar yapıyoruz.

Bu hedefler neler olabilir? Bu konuda tespitler yaptınız mı?
Hedefler büyük olmalı. Örneğin 2025 EXPO'ya Ankara'nın aday olmasını istiyoruz. Neden EXPO, Ankara'ya ne katacak diye sorarsanız, bugüne kadar EXPO'ların düzenlendiği kentlere bakmak yeterli olacaktır. Öncelikle EXPO'ların düzenlendiği kentlere büyük yatırımlar yapılır, bu rakam 10-15 milyar doları bulur. Bu yatırımlar sonucu o kentlerin simgesi olacak kalıcı eserler inşa edilir. EXPO, Londra'ya Kristal Palas'ı, Paris'e Eyfel Kulesi'ni kazandırmış. 180 gün süren etkinlikler boyunca büyük kalabalıklar ağırlanır. 2010 yılındaki Şanghay EXPO'su 73 milyon ziyaretçiyle rekor kırdı. Ankara Ticaret Odası da bu konuyu bir süre önce gündeme getirdi. Ankara'da çok güçlü STK'lar var, TÜGİAD da bunlardan biri. Ama biz de diğerleri de tek tek sonuç alamayız. Öncelikle STK'lar böyle ciddi hedefler için bir araya gelmeli, bir platform oluşturmalı. Böyle güçlü bir platform oluşturursak, taleplerimizi çok güçlü bir şeklide dile getirirsek EXPO'ya da aday oluruz, başka organizasyonlara da.

TERMAL VE SAĞLIK TURİZMİ ÇOK ÖNEMLİ

Ankara üzerinde çalıştığınız proje var mı?
Dinamik, heyecanı hiç tükenmeyen, yaratıcı bir ekiple yola çıktık. Hal böyle olunca projeler üretmemek mümkün mü? Termal ve sağlık turizmi üzerine çalışma yapıyoruz. Ankara'nın 9 ayrı ilçesinde çok zengin termal kaynaklar var. Ankara turizmin de başkenti olmalı. Büyükşehir Belediyesi sınırlarının genişlemesi bu projenin gerçeklemesi için fırsat yarattı. Proje fikrinin hamisi olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bu projeye büyük destek vereceğine inanıyoruz. Özel sektörün ardı ardına açtığı modern hastanelerin yanı sıra Bilkent ve Etlik bölgelerinde 'Sağlık Vadileri' kurulacak. Ankara, Türkiye'nin önemli sağlık merkezlerinden biri haline gelecek. Böylelikle termal turizm ile sağlık turizmini entegre hale getirilebileceğiz. Aynı zamanda eğitim konusunu da gündemimize aldık.

İkinci 'Network' 26 Kasım'da

Son olarak eklemek istedikleriniz neler?
TÜGİAD Ankara Şubesi Yönetim Kurulu'nun en önemli önceliği üyeleri derneğe çekmektir. Üyelerin TÜGİAD'ı sahiplenmeleri, birbirlerini tanımaları, birbirleriyle ticaret yapmaları için komisyonlarımız yoğun şekilde çalışıyor. Ticaret komisyonumuz TÜGİAD Business Network etkinliği düzenledi. İlki çok başarılıydı, ikincisini 26 Kasım'da yapacağız. Oldukça ilgi gören 'Yaza Veda' etkinliğimize ev sahipliği yapan Rıfat Şahin'e bir kez daha teşekkür ederiz. Parlamento ile İlişkiler Komisyonu'nun girişimi sonucu, AK Parti'nin Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Süleyman Soylu'yu ağırladık. Yeni dönemde de iktidardan da muhalefetten de, iş, sanat, spor dünyasından da konuklarımız olacak. Üniversite gençliği ile somut projelerle iç içe olacağız. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile bu konuda çalışma başlattık. Yakında kamuoyuyla paylaşacağız. Ayrıca, yeni dönemde ağırlığı yurt dışı faaliyetlere vereceğiz. Sıkça resmi iş gezileri, fuar ziyaretleri düzenlenecek. TUGİ- AD, Ankara'da gündemi belirleyen STK olmaya devam edecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kültürel ve sosyal dönüşüm başlamalı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN