Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sakala karışmamak lazım

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çatağay Kılıç, İlhan Cavcav'ın sakal yasağıyla ilgili "O futbolcunun takdiridir. Açıkçası karışmak taraftarı değilim" dedi

Sakala karışmamak lazım
Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav'ın gündeme 'bomba' gibi düşen sakal yasağının yankıları sürüyor. Dün çark edip, "İmam Hatip kelimesi kullandığım için özür dilerim" diyen İlhan Cavcav sakalla ilgili ise geri adım atmıyor. Son olarak Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav'ın futbolculara getirdiği sakal yasağı ile ilgili olarak, "Açıkçası şunu söyleyeyim, futbolcunun sahaya nasıl çıkacağıyla alakalı olan konuda, sizin düşüncenizi bilmiyorum ne ama... Onun futbolcunun takdirinde olduğunu düşünüyorum. Açıkcası pek karışmak taraftarı değilim" yorumunu yaptı. SABAH Ankara, Başkent'teki kulüp başkanları, eski futbolcular ve gazetecilere sakal yasağını sordu. Gençlerbirliği'nde uygulanan sakal yasağının özgürlüklere müdahale olduğunu belirten başkanlar, bu tarz yasakların gençleri spordan uzaklaştırabileceğini kaydetti. İşte 'yasakla' ilgili görüşler:

AHMET GÖKÇEK OSMANLISPOR
Toplumu rahatsız etmediği sürece kimsenin saçına sakalına karışmayız. Bizde de sakallı futbolcular var. Kimsenin futbolcunun sakalıyla uğraşması gibi bir şey söz konusu olamaz. Biz sadece takımımızın aldığı başarılara bakarız. Gerisi onların bileceği iştir. İsteyen saçını uzatır, isteyen küpe takar, isteyen sakal bırakır. Kimse karışamaz.

METİN AKYÜZ ANKARAGÜCÜ
İlhan Bey'in yasak kararını anlamak mümkün değil. Bir gencin ne yapıp ne yapamayacağını söylemek olmaz. Hepimiz genç olduk. Bu çocuklar kendilerine yakıştığını düşündüğü şeyleri yapıyor. Bizim oyuncularımız da sakallı. Futbolcunun saçına sakalına değil oynadığı oyuna bakmamız lazım. Türk futbolunun hali ortada. O oyuncuların sakalıyla değil Türk futboluyla ilgilenmemiz gerekiyor.

SELAHATTİN SÜLEYMANOĞLU HALKBANK
Başkan'ın açıklamaları büyük talihsizlik olmuş. Art niyetli yaptığını sanmıyorum. Zaten özür dilemiş. Ama sakal konusunda haksız. Biz de genç olduk. Sakal uzattık saç uzatık. O zaman bize doğru gelen şeylerdi. Şimdiki gençler de aynı şekilde. Kendini dağıtmadığı sürece sakala elbette kimse karışamaz. Yeri geldiği zaman şu sakallarını düzelt diye bizim de söylediğimiz olmuştur. Ama kesmezsen para cezası veririm, kadro dışı bırakırım ifadeleri çok yanlıştır.

ALİ KAVAKLIOĞLU TED KOLEJLİLER
Bizim sporcularımıza sakallı veya sakalsız olmaları yönünde bir yaptırımımız yok, önemli olan sporcunun kulübün çizdiği profile uymasıdır. Yani bizim önceliğimiz sporcunun kulübüne bağlı, centilmen, rakibine saygılı, galibiyette veya mağlubiyette çizgisini bozmamasıdır. Sakal trendinin NBA kaynaklı olduğunu düşünüyorum, çünkü bakarsanız NBA oyuncuların büyük bir yüzdesi sakallı. İnsanlar fazla abartılı olmamak kaydıyla kendilerine neyi yakıştırıyorsa uygulayabilir. Herkesin görüşüne de saygı gösteriyoruz.

ERKAN ÖZBEY GÖLBAŞI BELEDİYESPOR
Ben Gençlerbirliği'nde futbol oynadığım dönemlerde de hiçbir zaman böyle bir yasak görmedim. Futbolcunun dini, dili, inancı neyse onu rahatlıkla kulüpte uygulardı. Hiçbir zaman bir yasak olmazdı. Şimdi ben de sakallıyım. Bizim de sakallı oyuncularımız var. Bu bir şeyi simgelemez. İmam Hatip benzetmesini istemeden yapmıştır ki sonradan özür diledi. Ama sakal konusunda aldığı yasaktan vazgeçmesi gerekiyor. Bunlar genç insanlar. Bugün sakal bırakır, yarın küpe takar. Bir şey diyemezsiniz. Doğru yolu kendisi arayıp bulacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sakala karışmamak lazım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN