Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkent'in ulaşımı engel tanımayacak

'da şehir içi ulaşımın önündeki engeller kaldırılacak. TBMM'de kabul edilen kanuna göre engellilere uygun olmayan araçlara yetki verilmeyecek

Başkent'in ulaşımı engel tanımayacak
Başkent'te engelliler için kâbus olan şehir içi ulaşım sorunu tarih olacak. TBMM Genel Kurulu'nda, Engelliler Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi. Şehir içi yolcu taşıma hizmeti yapan araçlardan engelliler için erişilebilir olmayanlara yetki belgesi, izin veya ruhsat verilmeyecek. Kanuna göre, değişikliğin yürürlük tarihinden sonra üretilen servis ve turizm taşımacılığı yapanlar dışında, şehir içi yolcu taşıma hizmeti yapan araçlardan engelliler için erişilebilir olmayanlara yolcu taşıma hizmeti için yetki belgesi, izin veya ruhsat verilmeyecek.

940 otobüs uygun

Konuyla ilgili SABAH 'ya açıklama yapan EGO Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu, tüm araçların engellilerin kullanımına uygun hale getirileceğini söyledi. EGO Genel Müdürlüğü bünyesinde bin 758 aracın olduğunu dile getiren Tahiroğlu, "3.3 trilyon TL ile 490 aracımıza engelli rampası yaptık. Böylelikle EGO bünyesindeki 940 aracımızı uygun hale getirdik" dedi.

Şimdilik her hatta 3 tane

Bünyesinde şehir içinde hizmet veren 200 mavi araç bulunduran Ankara Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı Ercan Soydaş, engelliler için otobüsleri dönüştürmeye devam ettiklerini söyledi. Soydaş, "Engelli vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verebilmek için çalışmalarımız devam ediyor. Şimdilik 67 aracımızı engelli kullanımına uygun hale getirdik. Şehir içine hizmete veren farklı hatlarımızda en az 3 otobüsümüz engelli kullanımına uygun. Geri kalan araçları dönüştürmek için de çalışma yapacağız" diye konuştu.

Tüm minibüsler değişecek

Yapılan düzenleme ile Başkent'teki minibüslerin tamamının da değişmesi gerekiyor. Ankara'da toplam iki bin 231 minibüsün bulunduğunu ifade eden Ankara Minibüsçüler Odası Başkanı Hacı Bekir Gani, hiçbir minibüsün engelli kullanımına uygun olmadığı söyledi. Türkiye engelliler için minibüs üreten tek bir firmanın olduğunu dile getiren Gani, şunları söyledi: "Tek bir firma üretiyor o da kullanışlı bir araç olmadığı için tercih edilmiyor. Biz engelliler için yapılacak çalışmaları destekliyoruz. Bunun için de dönüşüme hazırız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkent'in ulaşımı engel tanımayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN