Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Klasik Türk Müziği'ni çocuklar da sevecek

Feride Koç'un "Masal Şehir-Seslerin Sırrı" adını taşıyan yeni kitabı, Klasik Türk Müziği'ni çocuklara da sevdirecek

Giriş Tarihi: 25.11.2014
Klasik Türk Müziği'ni çocuklar da sevecek
Çocuk kitapları yazarı, çocuk şarkıları bestecisi ve müzik öğretmeni Feride Koç'un yeni kitabı "Masal Şehir-Seslerin Sırrı", Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi. Klasik Türk Müziği'ni çocuklara sevdirmek ana temasından yola çıkılarak hazırlanan kitabın içinde Yurdal Tokcan tarafından Klasik Türk Müziği formunda bestelenmiş çocuk şarkılarından oluşan bir müzik CD'si de bulunuyor.

USTA İSİMLER ALBÜMDE

Tokcan'ın bestelediği eserleri seslendirenler de kendisi ile birlikte Derya Türkan, Göksel Baktagir, Volkan Yılmaz, Gökhan Filizman, Oray Yay gibi kendi alanının en iyileri. Kitabın resimleri ise Mahyar Kalantari'ye ait. Kitabın çocuklara özel hediyesi ise hikayede de önemli yeri olan kırmızı bir mızrap… Daha önce, "Müziğini Arayan Orman" isimli ilk hikaye kitabına, çocuklara yönelik müzik eğitimi setini ekleyen Feride Koç, çocuklardan çok olumlu geri dönüşler aldıklarını söyledi.

"ÖNYARGILAR SİLİNİYOR"
Kitapla ilgili en büyük sıkıntıyı anne-babaların ön yargısı nedeniyle yaşadıklarını belirten Koç, "Çünkü Türk Müziği deyince insanların kafasında çok ağır bir imaj var. Aslında makamsal müziği ezandan, ninniden, hatta pop müzikten duyuyoruz. Ağır olduğu bir yerde doğrudur, bütün klasik müzikler zordur zaten. Avrupa'da da çocuklar Mozart'ın Requem'ini dinlemezler. Avrupalılar, Japonlar, Amerikalılar bunu, en ünlü bestecilerinin çocuklar için de albüm yapması ile başardı. Daha sonra çizgi filmler, TV, sinema derken, aynı iyi besteciler bunlara da beste yaptı. Her toplumun klasik müzik geleneği çocuk müziklerine girdi. Bu çok önemli bir eğitim. Bizim çalışmamız Türkiye için bir ilk. Bu çalışmalar arttıkça ön yargılar silinecektir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Klasik Türk Müziği'ni çocuklar da sevecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN