Çankaya'dan KOÇ gibi kıyak

Çankaya Belediyesi, Koç Kuleleri'ndeki projeye aykırı yapılaşmanın faturasını Koç Holding'e çıkarmayarak kıyak geçti

Giriş Tarihi: 26.11.2014
Çankaya'dan KOÇ gibi kıyak
İmara aykırı yapılaşma ve iş kazalarıyla gündeme gelen Koç Kuleleri, bu kez de Çankaya Belediyesi'nin geçtiği iddia edilen kıyakla konuşuluyor. Çankaya Belediyesi'nin, İmar Kanunu'nun 42'nci maddesi gereğince yapı müteahhidi ve denetim firmasını toplam 1 milyon 190 bin TL cezaya çarptırırken, yapı sahibi Koç Holding'i gözden kaçırdı. CHP Milletvekili Sinan Aygün ve Koç Holding'in ortak girişimi olan Koç Kuleleri'nde Çankaya Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri, 5 Mayıs 2014'te denetim yapmıştı.

33 KATA ÇIKARILDI
Ekipler, A Blok'ta 5 bin 83, B Blok'ta 4 bin 63, C Blok'ta bin 779 ve D Blok'ta bin 436 metrekare alan artışı yapıldığını, ayrıca C ve D bloktan 7 bin 575 metrekare alanın alınarak A ve B bloklarına ilave edilip bu blokların 16'dan 33 normal kata çıkarıldığını tespit etti.

BÜYÜKŞEHİR'DEN 13 MİLYONLUK CEZA
Çankaya Belediyesi Encümeni, 3194 Sayılı Kanunun 5940 Sayılı Kanunla değişen 42'nci Maddesi'ne göre müteahhit firma Akgül Yapı'ya ve inşaatın denetim işlerini üstlenen Gön-Den Yapı Denetim firmasına 1 milyon 190 bin TL para cezası kesilmesine karar verdi. Aynı inşaatta Ağustos 2014 tarihinde denetleme yapan Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı ekipleri, 6 farklı proje dışı yapılaşma nedeniyle Büyükşehir Belediyesi Encümen kararı ile yapı sahibi Koç Holding, müteahhit ve denetim firmasına toplam 13 milyon 396 bin TL ceza kesti. Proje dışı yapılaşma nedeniyle Büyükşehir Belediyesi 3194 Sayılı Kanunun 5940 Sayılı Kanunla değişen 42'nci maddesi gereğince Koç Holding'e 5 milyon 259 bin TL para cezası keserken aynı madde gereğince Çankaya Belediyesi'nin Koç'a vermesi gereken 1 milyon 190 bin TL'lik cezayı kesmedi.

BELEDİYE İNDİRİM KARARI DA ALDI
Ankara Büyükşehir Belediyesi Koç Holding gibi müteahhit ve denetim firmasına da 5 milyon 396 bin TL para cezası kesen daha önce bu iki firmaya Çankaya Belediyesi tarafından uygulanan 1 milyon 190 bin TL'lik para cezasını göz önüne alarak cezayı 4 milyon 68 bin TL'ye indirdi.

3194 SAYILI KANUN NE DİYOR?
Ruhsat alınmaksızın veya ruhsata, ruhsat eki etüt ve projelere veya imar mevzuatına aykırı yapılan yapının sahibine, müteahhidine veya aykırılığı 6 iş günü içinde idareye bildirmeyen fenni mesullere yapının mülkiyet durumuna, bulunduğu alanın özelliğine, durumuna, yerleşmeye, can ve mal emniyetini tehdit edip etmediğine göre ceza uygulanır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çankaya'dan KOÇ gibi kıyak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN