Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güvercin meraklıları mezatta buluşuyor

Keçiören Köroğlu Kuşevi'nde hafta iki kez düzenlenen mezatta bir araya gelen güvercin sevdalıları kuş alışverişinde bulunuyor

Güvercin meraklıları mezatta buluşuyor
Türkiye'nin farklı noktalarından gelen güvercin sevdalıları Keçiören Papaz Deresi'ndeki Köroğlu Kuşevi'nde düzenlenen mezatta buluşuyor. Çarşamba ve Cumartesi akşamları olmak üzere haftada iki kez düzenlenen mezatta bir araya gelen güvercin meraklıları gecenin ilerleyen saatlerine kadar süren alışverişte hem güvercinlerini satıyor hem de kuşlar hakkında bilgi alıyor. Mezata ev sahipliği yapan Özbek Köroğlu, "Güvercin bir sevda, bir tutkudur. Buraya Türkiye'nin dört bir yanından güvercin meraklıları kuşlarını satmaya, yeni kuşlar almaya gelir" dedi.

RANDEVU GEREKİYOR
Haftada iki gün düzenlelen mezatta güvercinlerini satmak isteyenler günler öncesinden randevu alarak sıraya giriyor. Akşam saat 20'de başlayan mezat için karton kutuların içerinde getirilen kuşlar sırayla mezatı yöneten kişi tarafından çıkarılıp alıcılara gösteriliyor. Mezatta hünerlerini sergileyen kuşlara hareketlerine ve görünümlerine göre fiyat biçiliyor. Açık artırma usulüne göre yapılan satışta en yüksek parayı veren güvercinin sahibi oluyor. Cinsine ve özelliklerine göre 10 TL'den 5 bin TL'ye kadar her keseye uygun güvercin bulunuyor.

HAKİMLER BİLE VAR
Ankara'da çok sayıda güvercin meraklısının olduğunu söyleyen Özbek Köroğlu, "Bu öyle bir sevdadır ki kim olduğunuz ne iş yaptığınızın pek bir önemi yoktur. Buraya gelen kuş besleyenler arasında hakim, doktor, avukat, iş adamı, öğretmen her meslekten her sınıftan insan bulunuyor. Bu insanların tek merakı tek sevdası ise besledikleri güvercinler. Buraya gelip hem besledikleri kuşları satıyorlar hem yeni kuşlara bakıyorlar ve kendileri gibi kuşlara meraklı insanlarla kuşçu sohbeti yapıyorlar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güvercin meraklıları mezatta buluşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN