Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zehirli ayakkabı panzehir oldu

Kanserojen madde içerdiği gerekçesiyle Çin malı ayakkabıların imhasına karar verilmesi Ankaralı yerli ayakkabı üreticilerine panzehir oldu

Zehirli ayakkabı panzehir oldu
Müşterilerin artık Çin malı ayakkabı istememesi üzerine mağazalar yerli malı ayakkabıya yönelirken ayakkabı üreticiler işlerin 2 katı artacağını düşünüyor. Ankara Ayakkabıcılar ve Çantacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Uzun, "Bu gelişmeler doğru istikamette giderse yerli ayakkabıda üretim yüzde 100 artar" dedi.

BAKANLIK İMHA ETTİ
İstanbul Erenköy Gümrüğü'nde kanserojen madde içerdiği gerekçesiyle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 33 bin Çin malı ayakkabının imha edilmesine karar verdi. Çin malı kanserojen ayakkabılar piyasaya durgunluk getirirken bu durgunluk yerli üretim ayakkabılar ile aşılmaya çalışılıyor. Vatandaşların artık ön yargı ile yaklaştığı ve satın almadığı Çin malı ayakkabıların yerine mağazaların yerli üretim ayakkabıya yönelmesi üreticiyi memnun etti. Ankara'da 25 yıldır ayakkabı üreticiliği yapan Sami Taşpınaroğlu, "Biz yılda 50 bin çift ayakkabı üretiyoruz. Ürettiğimiz bu ayakkabıları yurt içi ve yurt dışındaki mağazalara satıyoruz. Çin malı kanserojen ayakkabıların gün yüzüne çıkması ile birlikte mal verdiğimiz firmalardan bize dönüşler oldu" dedi.

VATANDAŞ TEPKİLİ
Taşpınaroğlu, mağazalara gelen müşterilerin, ayakkabıların Çin malı mı yoksa yerli malı mı olduğunu sormaya başladığını anlatarak, "Vatandaşların talebine cevap veremeyen firmalar artık raflarını yerli malı ile doldurmaya başladı. Biz de bu açığı karşılamak için üretim kotamızı artırmaya başladık" diye konuştu.

SATIŞLAR DURMA NOKTASINA GELDİ
Ankara Ayakkabıcılar ve Çantacılar Odası Başkanı Hüseyin Uzun, Çin malı ayakkabıların piyasada satışları durma noktasına getirdiğini ifade ederek "Vatandaşlar artık ayakkabının Çin malı olup olmadığına bakıyor. Çin malı ürünlerin piyasada fazla olması nedeniyle satışlar durma noktasına geldi. Şu anda perakende sektörü diken üstündeyken üreticiler de gelecekten umutlu. Yüzde 100 artış yaşanabilir" diye konuştu.

İSİMLERİ AÇIKLANSIN
Perakende sektörünün yeniden canlanması için bakanlığın Çin malı ihraç eden bu firmaları açıklaması gerektiğini vurgulayan Hüseyin Uzun, "Türkiye'de Uzak Doğu ve Orta Doğu'dan ayakkabı ihraç eden 5-6 firma bulunuyor. Bu firmalar biliniyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan bu firmaların isimlerini açıklanmasını istiyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zehirli ayakkabı panzehir oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN