Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanat ve sporla hayata tutundular

Yurtlarda kalan engelli öğrenciler yetenekleriyle dikkat çekiyor. Bilge Özel müzikle, Büşra Kanat sporla hayata tutundu. Onlar zor olanı başardı

Giriş Tarihi: 6.12.2014
Sanat ve sporla hayata tutundular
Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürlüğü'ne bağlı yurtlarda kalan üniversite öğrencilerinin hikayeleri dikkat çekiyor. Öğrenimlerinin yanında başarılı spor ve sanat hayatlarını devam ettiren Sabancı Kız Yurdu'nun iki öğrencisi Bilge Özel ve Büşra, Kanat Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın "Gençlik Spor" dergisinin yayınlanacak sayısı için hayat hikayelerini anlattılar.

EĞİTİMİ İÇİN GELDİ

Görme engelli Özel, keman ve piyano çalan başarılı bir müzisyen. Hayata müzikle tutunmuş olan Bilge'nin hedefi, akademisyen olmak. Gazi üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği üçüncü sınıf öğrencisi Özel, babasının da teşvikiyle ilkokulda eğitimini tamamlayabilmek için ailesinden ayrılıp Ankara'ya taşındığını söyledi.

AİLEMDEN AYRILMAK ÇOK ZOR BİR KARARDI
Zor günler yaşadığını kaydeden Bilge Özel, "İlkokulda ailemden ayrılmak çok zor bir karardı. Çocuk yaştaydım. Babam okumamı çok istiyordu, annem ise karşı çıktı. Tekrar memleketim Çorum'a döndüm. Okul müdürümüz beni çok destekledi. Babam 'Okuyacaksın başka yolu yok' diyordu. Eğer okumak için evden ayrılmasaydım, çok farklı bir insan olurdum" diye konuştu.

ÜNİVERSİTEDE BUZ HOKEYİ SPORU İLE TANIŞTI
Mili sporcu olma yolunda ilerleyen Büşra Kanat ise eğitim ve spor hayatını birleştirip sporcu beslenmesi konusunda uzmanlaşmak istiyor. Ankara Üniversitesi Gıda Mühendisliği ikinci sınıf öğrencisi olan Kanat, "3 yıl önce üniversiteyi kazanınca, Beypazarı'nda yaşarken ailemden ayrıldım. Ankara'da devlet yurduna yerleştim. Hazırlığa başladığım sırada hayatımı değiştiren buz hokeyi ile tanıştım" diye konuştu. Sporcu beslenmesi konusunda uzmanlaşmak istediğini açıklayan Kanat, ocak ayında milli takımın Yeni Zelanda ile oynayacağı maçın aday oyuncu kadrosunda bulunuyor. Kanat, buz hokeyinin sert bir spor olmasına rağmen kendisini etkilemediğini kaydederek, devlet yurtlarında herkesin eşit olduğunu dile getirdi. Başarılı sporcu, sporla ilgilendiği için kendisinin protein ağırlıklı beslenmesi gerektiğini, yurtta da sürekli et yemeği yapıldığını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanat ve sporla hayata tutundular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN