Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hüsna'yı ECMO hayata döndürdü

Kalbi duran 12 yaşındaki Hüsna'ya 70 dakika kalp masajı yapan doktorlar, "Normalde 30 dakikadan sonra masajı bırakıyoruz" dedi

Hüsna'yı ECMO hayata döndürdü
Doğuştan kanda kolesterol yüksekliğine bağlı "aort kapak darlığı" bulunan Kayseri Sümer İlköğretim Okulu 7.Sınıf öğrencisi 12 yaşındaki Hüsna Yıldırım, Üniversitesi (AÜ) Çocuk Hastanesi'nde ameliyat edildi. Çocuk yoğun bakım ünitesine alınan Hüsna'nın 6 gün sonra kalbi aniden durdu. Türkiye'de ilk defa uygulanan ECMO tekniği ile 70 dakika boyunca kalp masajı yapan doktorlar, onu hayata döndürmeyi başardı. Çocuk yoğun bakım ünitesindeki doktorların yanı sıra çocuk kardiyoloji ve kalp damar cerrahisi bölümünden gelen çok sayıda doktor, Hüsna'yı hayata döndürmek için seferber oldu. Normal şartlarda 30 ile 40 dakika içerisinde kalbi çalıştırılamayan hastalara müdahale etmeyi bıraktıklarını belirten doktorlar, Hüsna'nın o an hayata geri döneceğini hissettiklerini belirtti.

70 dakika kalp masajı
Ankara Üniversitesi Cebeci Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Tanıl Kendirli, "Biz o an Hüsna'nın geri döndürülebileceğine inandık ve resistasyon çalışmalarına devam ettik. 70 dakika boyunca kalp masajı yaptığımız Hüsna'ya çok zor bir teknik olan, kalp akciğer pompasına bağlamadan yapılan ECMO tekniğini uyguladık. Kısa bir süre sonra kalbi çalıştı" dedi.

67 gün sonra kavuştular
Kalbi durduktan sonra doktorların gayretli çalışmaları sonucu yeniden hayata dönen Hüsna, 67 gün yaşam savaşı verdiği çocuk yoğun bakımdan çıkartılarak servise alındı. Ailesine kavuşma sevinci yaşayan Hüsna, okula gidip geldiğini belirterek, "Arkadaşlarım koşup oynarken zorlanıyordum. Yorulmadan koşmak istiyorum" dedi.

Yeni yaşını kutladı

Doktorlara teşekkür eden Hüsna, yeni yaşına da kahramanı olan doktorlarla birlikte girdi. 1 Aralık olan doğum gününü hastanede kutlayan Hüsna pastasını keserek doktorlara ve sağlık çalışanlarına dağıttı. Anne Arzu Yıldırım, "Kalbinin durduğunu öğrendiğimizde çok korktuk. Ancak umudumuzu kaybetmemeye çalıştık. O içeride biz dışarıda yaşam savaşı verdik. Aradan 1 saat geçti, Hüsna'yı kaybettiğimizi düşündüm. Kısa süre sonra doktorlar hayatta olduğunu söyleyince şaşırdık" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hüsna'yı ECMO hayata döndürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN