Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Madenlere 'çip'li takip

Başbakan'ın "İş Güvenliği Eylem Planı"nı açıklamasıyla madencilerin çiple takip edilmesi için harekete geçildi

Giriş Tarihi: 10.12.2014
Madenlere 'çip'li takip
AR-GE çalışmalarına Hacettepe Üniversitesi bünyesindeki Teknokent'te başlanılan "Uzun Mehmet 1829" projesiyle madencilerin yer altında attığı her adım kasklarındaki çipler sayesinde takip edilecek. UM 1829 projesinin Ar-Ge Müdürü Yusuf Kotan, projeye 2010'da başladıklarını son bir yılda çalışmalarını hızlandırdıklarını kaydetti.

MERKEZDEN TAKİP EDİLECEK
Kotan, "Bu türden yüksek teknolojiler dünyada uygulanıyor. Özellikle Avustralya, Kanada ve Amerika'da yaygın. Ülkemizde bunlar parça parça uygulanmakta. Ama bunların hiçbiri milli değil. Çok büyük dövizler harcayarak ithal ediyoruz. Bunlar madencilerimiz için oldukça yüksek maliyetler getiriyor" dedi. Kotan sözlerini şöyle sürdürdü: "Madenin altında bir network sistemi düşünün ve bu network sistemine her türlü sensörü ya da kamerayı ya da gerçek zamanlı lokasyon takip cihazlarını koymak mümkün. Bu proje tamamlandığında dünyadaki rakiplerimizin çok önünde olacak. Yarım metre hassasiyetle her bir işçimizin, çalışanımızın nerede olduğunu takip edebileceğiz. Bunun dışında işçimiz düştüğü zaman bu düşme bilgisi merkezden görünebilecek. Nabız bilgisi de merkezdeki kontrol paneli tarafından izlenebilecek."

NEDEN UZUN MEHMET?
Projeye verilen "Uzun Mehmet 1829" ismiyle ilgili de konuşan Kotan, "Kömür ilk defa Uzun Mehmet tarafından 1829 yılında bulundu Zonguldak'ta. Biz de vefa olarak kendilerinin ismini vermeyi tercih ettik" diye konuştu. Projenin kavramsal tasarımının bittiğini söyleyen Kotan, sertifikasyon ve geliştirme çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Madenlere 'çip'li takip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN