Organları 3 kişiye hayat verecek

Giriş Tarihi: 13.12.2014
Organları 3 kişiye hayat verecek

Beyin kanaması sonucu hayatını kaybeden kişinin bağışlanan organları üç kişiye hayat verecek

Başkent , önceki gece doktorların zamana karşı yarışına sahne oldu. Lokman Hekim Sincan Hastanesi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İbni Sina Hastanesi'nde görev yapan doktorlar, beyin ölümü gerçekleşen kişinin bağışlanan organlarını nakil bekleyen hastalara yetiştirebilmek için zamana karşı yarıştı. Ambulans ve özel araçlarla Lokman Hekim Sincan Hastanesi'nden alınan organlar, özel uçakla yola çıktı.

YENİDEN HAYAT VERDİ
Beyin ölümü gerçekleşen kişinin ailesinin bağışladığı 2 böbrek, 2 kornea ve karaciğerin yıllarca ümitle organ nakli bekleyen 3 kişiye nakledileceği öğrenildi. Nakil ekibinde yer alan Lokman Hekim Sincan Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Barış Ecevit Yüksel, "Hastanemiz yoğun bakım ünitesinde yatan hastamıza beyin ölümü teşhisi konuldu. Yakınların yüksek sağduyu ve insani yaklaşımları sayesinde organları üç farklı şehirde ümitle organ nakli bekleyen vatandaşımıza hayat verdi" dedi.

30 BİN KİŞİ SIRADA

Lokman Hekim Sincan Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Ömer Zühtü Yöndem ise Sağlık Bakanlığı'nın organ bağışı konusu üzerinde önemle durduğunu ve yaygınlaşması için birçok çalışmalar gerçekleştirdiğini belirterek, "Ülkemizde organ bekleyen 30 bin vatandaşımız bulunuyor. Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında ülkemizdeki bağış oranı maalesef çok düşük. Umuyoruz bu sayı daha artacak ve yıllarca organ bekleyen vatandaşlarımız mutlu olacaktır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Organları 3 kişiye hayat verecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN