Ata sporu Sayokan yeniden meydanda

Mamak Belediyesi, Türk savaş sanatı Sayokan'ın inceliklerini 7'den 70'e tüm sporculara öğretiyor

Giriş Tarihi: 15.12.2014
Ata sporu Sayokan yeniden meydanda
Mamak Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Türk savaş sanatı Sayokan kursları vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. 7'den 70'e her yaşta sporcuya kapısını açan kurslarda Mamaklılar Türk savaş sanatının inceliklerini öğreniyor. Sayokan'ın "Kaanların ve Savaşçılarının Yolu" anlamına geldiğini söyleyen Mamak Belediyesi Sayokan Topluluğu "Aybar"ı Murat Çekiç, "Kendi değerlerimizden kendi kültürümüzden ortaya çıkan ata sporumuz Sayokan'ın daha da yaygınlaşması için çalışmalarımıza devam ediyoruz" dedi.

HERKES İÇİN SAYOKAN

Türk savaş sanatı Sayokan'da yaş ve cinsiyet ayrımı olmadığını dile getiren Çekiç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu sporu yapmak isteyen herkese kapmız açık. Kursiyerlerimiz arasında 5 yaşında ikiz kız çocuklarımız da var 81 yaşında dedemiz de var. Sayokan'da Alagan ve Başgarp adında iki programımız var. İlk kurs programında 0-24 yaş arasında gençlerimizi müsabakalara hazırlıyoruz. Başgarp programında ise 24 yaşın üzerindeki kadın erkek herkesi dış dünyadan gelebilecek her türlü tehlikeye karşı kendisini savunmasını öğretiyoruz."

SPORA VE SPORCUYA AKGÜL'DEN DESTEK
Mamak Belediyesi'nin spora destek vemeye devam edeceğini ifade eden Belediye Başkanı Mesut Akgül şunları söyledi: "Mamak'ta son yıllarda sporda büyük bir atılım içine girdik. Yaptığımız çalışmalarla Mamak'a birçok spor salonu kazandırdık. Farklı branşlarda Mamak Belediyesi bünyesine aldığımız spor takımlarıyla ilçemizde spora verdiğimiz desteği herkese gösterdik. Sayokan'ın Mamak'ta öğreniliyor olması bizim için çok önemli."

SAYOKANLA GELEN ŞİFA
Kireçlenme hastalığından kurtulmak isterken Sayokan'a başlayan 81 yaşındaki Allahverdi Pezuk, bu sporu Türkiye'de yapan en yaşlı kişi ünvanını elinde bulunduruyor. Hastalığa şifa olsun diye spor salonlarını gezerken Sayokan'a başladığını anlatan Pezuk, "Benim yaşımdakiler, dizlerindeki rahatsızlıkları sebebiyle sandalyelerde ibadetlerini yaparken, koşamazken ben, bu spor sayesinde rahatlıkla ibadetimi yapıyorum. Salona çocuklarımla birlikte geliyorum. Sayokan'ı herkese tavsiye ediyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ata sporu Sayokan yeniden meydanda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN