Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Külkedisinin maskesi sahnede düşecek

Cinderella masalı modern dansla yeniden yorumlanarak Ankara Operası'nca sahneye taşındı

Giriş Tarihi: 15.12.2014
Külkedisinin maskesi sahnede düşecek
Devlet Opera ve Balesi (DOB) evrensel kültürde dilden dile anlatılan külkedisi "Cinderella"nın hikâyesini modern dansla yeniden yorumlayarak sahneye taşıdı. Ankara DOB Modern Dans Topluluğu (MDT) Sanat Yönetmeni Yener Turan, eserin farklı dillerde ve kültürlerde çok sayıda örneklerinin geçmişten bu yana anlatıla geldiğini söyledi.

ANA VİTA GELDİ
Eser konusunda "Cinderella"da karar kıldıklarını, koreografi için de Anna Vita ile görüştüklerini belirten Turan, "Cinderella hemen herkesin çocukluğunda dinlediği, okuduğu bir masaldır. Sahnede de değişik örnekleri temsil vermiştir. Biz de bu öyküyü, diğerlerinden farklı bir yorumla modern dans eseri olarak sunmak istedik" dedi.

"DAHA MODERNİZE OLDU"
Sonunda büyük küçük herkesin izleyebileceği bir eser ortaya çıktığını belirten Turan, eserin müziklerinde de sadece klasik besteleri değil modern eserleri de kullandıklarını dile getirdi. Turan, tek perdelik Cinderella'nın sanatseverleri şaşırtacağını da ifade ederek, "Cinderella deyince akla ilk gelen ayakkabı oluyor ancak prens Cinderella'yı bu kez ayakkabısının tekiyle aramayacak. Eserde ayakkabı yerine masklar kullanacağız. Kızların hepsi birbirine benzeyecek ve yüzlerinde masklar olacak. Bunun dışında her şey aslında bildiğimiz külkedisinde olduğu gibi. Arabalar, fareler, üvey anne ve kız kardeşler, saray ve prens ancak daha modernize ederek hikâyeyi sahneleyeceğiz" diye konuştu.

TOPLAM 8 TEMSİL VERECEK

Eser, sezon sonuna kadar 8 temsille Opera Sahnesi'nde sanatseverlerle buluşacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Külkedisinin maskesi sahnede düşecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN