Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AKUT rol model oldu

Giriş Tarihi: 16.12.2014
AKUT Ankara rol model oldu

AKUT ekibi, bugüne kadar katıldığı 65 operasyonda 28 kişinin hayatını kurtardı

Türkiye'yi yasa boğan 1999 depreminin ardından AKUT Arama Kurtarma Ekibi'nin Temsilciliği'ni kuran Hakan Korkut, teknik bilgi ve beceri gerektiren birçok operasyonda yer aldıklarını söyledi. Ekibin kuruluşundan bugüne kadar Başkent'teki operasyonları değerlendiren Korkut, "AKUT Ankara olarak bugüne dek 65 operasyonda 28 insanımızı canlı olarak kurtarma mutluluğuna eriştik. Hayatını kaybeden 5 vatandaşımızı bulundukları yerlerden alarak sağlık ekiplerine teslim ettik. Ayrıca 15 hayvanı sağ kurtardık. OSTİM patlamasının ardından bölgedeki çalışmalarda aktif olarak görev aldık" dedi.

Eğitim 3 yıl sürüyor

Ankara ekibine her yıl 300 kişinin başvuru yaptığını ifade eden Hakan Korkut gönüllülerin seçimi aşamalarını şu sözlerle anlattı: "Bunların üçte biri tanışma toplantılarında sonra verilecek eğitimlere zaman ayıramayacaklarını söyleyerek vazgeçiyor. Geriye kalanların bir kısmı eğitimleri zor buluyor. Yılmayanlar ise eğitimlerini bitirip birimlerimizde görev almaya başlıyor. Yaklaşık 3 yıl süren bu eğitim süreci operasyonlardaki başarılarımızın ve güçlü bir ekip olmamızın anahtarı."

Ekipte şu an 100 personel bulunuyor

Ekibin gelinen noktada 100 civarında aktif personeli bulunduğuna değinen Hakan Korkut, "İcra edilen operasyonları en etkili ve başarılı biçimde yürütebilmek adına teorik ve uygulamalı olarak temel eğitimini başarıyla tamamlamış gönüllüler için enkaz arama-kurtarma, teknik (ip sistemi kullanarak) kurtarma ve arazi aramakurtarması konularında eğitimlere sürekli olarak devam edilmektedir" dedi.

Operasyon kararı ile toplanıyorlar

Hakan Korkut, operasyon kararının alınmasıyla birlikte 'çağrı safhası'nın başladığını anlatarak, "Personel, otomatik mesaj sistemi ile operasyon için göreve çağırılır. Ankara merkez yerleşkemizde bir yandan olay türüne göre arama- kurtarma ekipmanı taşıtlarımıza yerleştirilirken olayla ilgili bilgi toplanmaya devam edilir. Ardından bölgeye intikal edilerek olay ve detaylarına bağlı olarak uygun arama-kurtarma teknikleriyle operasyonun fiili safhası yürütülür" dedi.

Hayatını kaybedenler bizi olumsuz etkiliyor

İşlerinin can kurtarmak olduğunu dile getiren Hakan Korkut, "Yardıma ihtiyacı olan kişilere ulaştığımızda hayatlarını kaybetmiş olmaları, operasyon taktik olarak başarılı gerçekleştirilmiş olsa bile hepimizi olumsuz etkiliyor. Buna karşın kayıp, yaralı ve kazazedelere zamanında ulaşarak kendileriyle hayat arasındaki köprü olmanın verdiği hissi tarif etmek de mümkün değil" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AKUT Ankara rol model oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN