Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkent, 3 dev proje ile değerine değer katacak

Keçiören Metrosu, Temapark ve YHT Garı, 2015'te bitecek. 3 dev proje kente değer katacak

Giriş Tarihi: 16.12.2014
Başkent, 3 dev proje ile değerine değer katacak
lıların yıllardır beklediği Keçiören Metrosunun yanı sıra 2015'te tamamlanması beklenen Yüksek Hızlı Tren Garı ve Ankapark ile birlikte Başkent'te ulaşım ve turizm alanında devrim yaşanacak. Yapımına 2003 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından başlanan yaklaşık 11 kilometrelik 11 istasyonlu Keçiören Metrosu, 2011 yılında yapılan protokolle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na devredildi. Tandoğan ile Keçiören arasında yapılacak olan metronun devir işlemlerinin ardından çalışmaları hızlandıran bakanlığın metroyu 2015 yılı içerisinde bitirmesi bekleniyor.

12 yıllık özlem bitecek

Ankaralılar tarafından yaklaşık 12 yıldır büyük bir özlemle beklenen Keçiören metrosunun, yeni yapılan YHT Garı'na bağlanmasıyla ilgili proje çalışmaları devam ederken metronun Tandoğan yerine tren garına bağlanması halinde AKM istasyonundan Kızılay-Batıkent metrosuna, Maltepe istasyonundan da Ankaray'a ücretsiz aktarma imkânı sağlanacak.

Hızlı trenlerin merkezi
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Ankara'da yapımı devam eden bir diğer büyük proje de Yüksek Hızlı Tren Garı. Yurt dışındaki örnek garların incelenmesi üzerine hazırlanan günlük 50 bin yolcu kapasiteli modern tren garında aynı zamanda 99 odalı, 198 yataklı 5 yıldızlı otel de bulunacak. Limak-Kolin-Cengiz Ortak girişimi tarafından inşası tüm hızıyla devam eden gar, 2015 yılında tamamlanacak. İlk hızlı tren garı olma özelliği de taşıyacak olan Ankara YHT Garı, İzmir, İstanbul, Konya ve Sivas yönünden gelecek ve gidecek tüm hızlı trenlerin merkezi konumunda olacak.

Eğlencenin de başkenti olacak

Dünyanın en gerçekçi 70 metrelik dev dinozoru ile Guinness Rekorlar Kitabı'na girecek olan Ankapark'la birlikte Ankara eğlence sektörünün de başkenti olacak. Toplamda 1 milyon 200 bin metrekarelik alanı ile dünyanın en büyük tema parkı olma özelliğini taşıyan ve Büyükşehir Belediyesi tarafından 2015 yılı içerisinde tamamlanması beklenen Ankapark'ı yılda 10 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Ulaşım amaçlı 8 kilometrelik teleferik hattının da bulunacağı Ankapark'ın içerisinde, bin 217 adet oyuncak, 14 adet roller coaster, nostaljik kara tren ve tüm dünya kıtalarının temsil edildiği çok fazla hayvan türünü barındıran Türkiye'nin en kapsamlı hayvanat bahçesi yer alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkent, 3 dev proje ile değerine değer katacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN