Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çibörek ve mantı Konakbay'da yenir

Hayatlarının ikinci baharındaki Çayseverler Ailesi, yarım asırlık mutfak zevki ve deneyimlerini Balgat'taki küçük bir dükkânda Başkentlilerin deneyimine sunuyor

Giriş Tarihi: 16.12.2014
Çibörek ve mantı Konakbay'da yenir
Öz Türkçe bir kelime olan ve "misafir ağırlayan" anlamına gelen Konakbay, yabancı isimlerin, dünyaca ünlü markaların, fast food kültürünün, alışveriş merkezlerinin ve eve servislerin popüler olduğu günümüzde klasik Türk ailesi tarzı mutfağıyla uluslararası markalarla rekabet ediyor. Bin 500 yıllık tarihi olan çibörek Orta Asya'dan göç eden atalarımızın en çok sevdiği yemektir. En eski Türk yemeklerinden olan çibörek Kırım Tatarlarının vazgeçilmez lezzetlerindendir ve çok hassas dengelere sahip bir yemektir. İyi bir çibörek yapmak için hamuru ne çok ince ne de çok kalın olmalıdır.

NESİLDEN NESİLE TECRÜBE

Hazırlanan kıyma, soğan, tuz, karabiber ve su dengesine dikkat edilmelidir. Çiböreği kızgın yağa attığınız zaman kıymanın içindeki su buharlaşır ve kıymayı bu buhar pişirir.
Siz tavadan alsanız bile kıyma buharla pişmeye devam eder, çiböreğe bütün lezzeti veren budur. Hamurunda yumurta ve yağ olmadığı için yağ hamurun dışında kalır ve düşünülenin aksine diğer kızartmalar gibi ağır olmaz, yağı içine çekmez. Çiböreğe lezzeti veren bu dengeleri kurmak usta çırak ilişkisiyle nesilden nesile devredilen tecrübeyle olur.

AİLE GELENEĞİ DEVAM EDİYOR

Mantıya gelince… Türk mutfağının en bilinen ve özel yemeklerinden mantı, Konakbay'da özel kıyması, unu, tereyağı ve pişirmesiyle tam bir ev işi ve yiyenlere annelerin, büyükannelerin ustalığını hatırlatan, Konakbay'ın müdavimi yapan bir nostalji. Eskişehirli bir Tatar ailesi olan Çayseverler'in 50 yıldır her pazar tüm aile fertlerini bir araya toplayan çibörek ve mantı şöleni, Konakbay'da her gün sizleri bekliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çibörek ve mantı Konakbay'da yenir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN