Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dr.İmbat MUĞLU: Ankara'nın bilinmezlikten gelinen yüzü

Giriş Tarihi: 16.12.2014
Dün kasaba havasında olan Başkent, bugün Melih Gökçek ile dünyanın en hızlı büyüyen metropolü listesinde yer alarak metropol şehir havasına büründü. Peki bu işin sırrı neydi? Çok uzaklara gitmeden Ankara'nın yakın tarihine, Nurettin N.Uzungören'in bir anısı ile bakalım. 1924 yılında Ankara'nın nüfusu 40 bin kadardı.
Su çeşmelerden taşınır, elektrik saat 22.00'de sönerdi. İstasyon'dan Taşhan'a (şimdiki Sümerbank binasının yeri)dar ve tozlu bir yoldan gidilirdi.
Yolun sağında (şimdiki Gençlik Parkı) geniş bir bataklık vardı. Şehre sıtma saçardı.
Evler ahşaptı, bazıları konağa benzerdi.
Oturduğum bir küçük odalı eve ahır kapısından girilirdi. 1950'li yıllar: Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 1938'de Etnografya Müzesi'nde geçici olarak defnedilen bedeni, 10 Kasım 1953 günü Anıtkabir'e taşınacaktır. Anıtkabir, artık toplumun ve Ankara'nın simgelerinden biri olacaktır. 1960'lı yıllar: Türkiye Büyük Millet Meclisi yeni parlamento binası, 1961 yılında hizmete girer ve Ankara, yeni bir simge kazanır.1970'li yıllar: Nüfus ilk kez 1 milyonu aştı (1.236.000 nüfus) 1980'li yıllar: Kocatepe Camisi'nin açılması, doğalgazın Ankara'da kullanılmaya başlaması, Atakule ve Altınpark'ın açılışı.1994 ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, Avrupa Ödülü Kazanan Kentler Birliği Başkanı, Küresel Tasarım Kentleri Teşkilatı Başkanı İ.Melih Gökçek'li çeyrek asır. Melih Gökçek ile Ankara'nın yüzü her geçen gün değişmekte...
Peki, kaçımız bunu fark etmekteyiz... Ya da kaçımız Gökçek'i fütursuzca eleştirmekten başımızı kaldırıp etrafımıza bakıyoruz...
Özellikle muhalefetler tarafından yaratılan demagojiler sonucu halkımızın düşüncesi, yol ve kavşaklar, alt ve üst geçitler dışında yapılan bir çalışma olmadığı doğrultusundadır.
Hatta bu konu siyasete de çoğu kez yansımış ve tartışmalar vuku bulmuştur.
Bu nedenle belki de çoğumuzun bihaber olduğu projelerden bir kaçını elimden geldiğince siz değerli okurlarımıza yansıtmaya çalışacağım.
Öncelikle aile sağlığı ve planlamasına yönelik açılan kurumlar, kadınlarımızı korumaya ve geliştirmeye yönelik kadın sığınma evleri, bunlar dışında kadın- erkekçocuk tüm halkımıza hizmet vermekte olan BELMEK ve BELTEK kurslarının ilerletici etkileri gözden kaçırılmamalıdır. Ayrıca yaşlı ve engellilerimizin ihtiyacı olan tüm sağlık hizmetlerini karşılayabilmek amacıyla gerçekleştirilmiş olan gezici sağlık araçları, yaşlılara ve engellilere yönelik hizmetler unutulmamalıdır. AK Parti Hükümeti'nin sanata önem vermediği yönündeki iddiaları çürütecek nitelikte ve nicelikte olan, hükümet süresince oluşturulan ve düzenlenen Başkent Tiyatrosu, Kent Orkestrası, Hisarpark Cad. Antik Tiyatrosu ve sergilerin düzenlenmesi için gerekli alanlar tayin edilmesine yönelik gerçekleştirilen projelerdir. Gezi Parkı olayları sırasında ağaç katliamı yapıldığını öne süren muhalefet ve yanlısı olan bazı medya kuruluşları, ağaç dikimi ile ilgili birden fazla projenin gerçekleştirildiği ve yürütülmekte olduğunu göz ardı etmemelidir.
Ulaşım ağını bir Başkent'e yakışır hale getiren Gökçek, raylı sistem projelerinin bir kısmını tamamlamış ve genişletme çalışmalarına hala devam etmektedir. Harikalar Diyarı 2000 yılında İslam Başkentleri ve Kentleri Teşkilatı (OICC) Kentsel Güzelleştirme Projeleri Birinciliği'ne layık görülmüştür. Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi dünyadan 1400'ü aşkın dev proje arasında ilk 26 proje arasına girerek Habitat tarafından, dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan "En İyi Uygulama Ödülünü" kazandı. Türkiye'nin en uzun alttan ısıtmalı yolu Kuzey Ankara'da yapıldı. Bunlar sadece somut değişimler olmakla beraber, soyut değişimlere de imza atan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek; Mamak'ta kurulmasına önayak olduğu, Ankara'nın çöplerinden enerji elde eden tesis şüphesiz ki Ankara ekonomisine katkı sağlamıştır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dr.İmbat MUĞLU: Ankara'nın bilinmezlikten gelinen yüzü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN