İsrail askerlerine anlamlı gönderme

Giriş Tarihi: 18.12.2014
İsrail askerlerine anlamlı gönderme

Filistinliler'in dramını sahneye taşıyan "Maskeliler" oyununda seyirciler, salona "İsrail askerinin yaptığı gibi" kimlik kontrolünden geçirilerek alınıyor

Başkent Tiyatroları'nda Filistin dramını sahneye taşıyan "Maskeliler" adlı oyunda seyirciler, yaşanan zulmün daha iyi anlaşılabilmesi için İsrail askerinin yaptığı gibi kimlik kontrolünden geçirilerek salona alınıyor. Yahudi yazar İlan Hatsor'un 1980'li yıllarda yazdığı eser, Filistinliler'in yıllardır süregelen dramını gözler önüne seriyor.

"HALA ÇEKİYORLAR"
Oyunun, Filistinli üç kardeşin davalarına bakışlarındaki çatışmadan yola çıktığını belirten Başkent Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Tahir İkiler, "Üç kardeşin içsel çekişmeleri içerisinde Filistin davasının kasıtlı olarak bitirilmediğini hissediyoruz. Sorunun ilk başlarında yaşanan sıkıntılarla bu dönemde yaşanan sıkıntıları koyduğunuz zaman aynı çileyi Filistinlilerin hala çektiğini görüyorsunuz" dedi.

"SAHİBİ SİZSİNİZ"
Mescid-i Aksa'ya 40 yaş üstündekilerin giremeyeceği yönünde bir karar alındığını hatırlatan İkiler, oyunun pek çok ödül aldığını da belirterek, yazarın Filistinliler'e "İsrail'in tuzağına düşüyorsunuz, İsrail'in verdiği en küçük şeyi nimet gibi görüyorsunuz, bu toprakların sahibi sizsiniz" demek istediğini söyledi.

'SEYİRCİYE DESPOTLUK UYGULANIYOR'
Oyunun Türkiye'de daha önce de sahnelendiğini hatırlatan İkiler, yapımda seyirciyi ön oyunlarla şaşırtmayı tercih ettiğini ifade ederek şöyle konuştu: "Salona girerken İsrail askeri seyirciyi kimlik kontrolünden geçiriyor. Çünkü ben Mescid-i Aksa'ya gittiğim zaman en az 4 kez kontrol edildim, 'Müslüman mıyım değil miyim' diye soruldu ama ben Hz. İsa'nın mezarını bulunduğu kiliseye ya da ağlama duvarına gittiğimde kimse bir şey sormadı. Ben de oyunda bunu göstermeye çalışıyorum. Benim seyircim de içeriye girerken İsrail polisinin küçük şiddetini görecek. Seyirci oradaki mezalimi karşısında görünce daha iyi hissediyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail askerlerine anlamlı gönderme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN