Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Amfizem hastaları bu yöntemle daha rahat bir nefes alabiliyor

Memorial Ankara Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Metin Özkan, amfizem tedavisinde kullanılan endobronşial valf uygulaması hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 21.12.2014
Amfizem hastaları bu yöntemle daha rahat bir nefes alabiliyor
Nefes darlığı, çabuk yorulma, nefes alıp verirken ıslık sesi duyulması, öksürük ve kilo kaybı gibi belirtilerle ortaya çıkan amfizem, hastaların yaşam kalitelerini oldukça düşürüyor. En önemli sebebi sigara ve tütün ürünleri olan hastalık, nadiren kalıtsal olarak da görülebiliyor. Amfizem, akciğerlerde gaz değişiminin gerçekleştiği hava keseciklerinin (alveol) duvar bütünlüğünün bozulup, parçalanması sonucu büyük hava boşluklarının oluşması durumudur. Hasta nefes aldığında hava boşluklarına dolan havanın tamamı tekrar dışarı atılamaz ve içeride hapsolur. Her seferinde bir miktar havanın atılamaması nedeni ile akciğerler şişer ve en önemli solunum kası olan diyafragma aşağı doğru itildiğinden fonksiyonu azalır. Hava ile dolmuş olan hava kesecikleri (alveoller) nefes verildiğinde tam olarak boşalamaz ve akciğere giren taze hava miktarı azalır. Bu nedenle hasta hava açlığı çeker. Nefes aldığını ama aldığı havanın kendisine yetmediğini ifade eder. Dolayısıyla kişi hafif bir iş yapsa da aynı şikayeti dile getirir.

ENDOBRONŞİAL VALF

Amfizem hastalığının tedavisinde kullanılan cerrahi işlemlerin riskli olması sebebiyle son yıllarda "Endobronşial Valf" uygulaması ön plana çıkmıştır. İşlem sırasında, amfizemin en yoğun olduğu akciğer bölgelerine havanın ulaşmasını engelleyip, içeride hapsolmuş havanın da dışarı atılmasına olanak tanıyan özel bir kapak (valf), ucunda ışık olan ve bükülebilen, ağız veya burundan geçebilen ince bir tüp (bronkoskop) yardımı ile bronş denen borucuğun ağzına yerleştirilir. Bronkoskopi işlemi için genel anestezi gerekmez. Boğaz uyuşturulduktan sonra hafif uyku getirecek bir ilaç verilerek işlemin hasta tarafından hissedilmesi önlenir. Bu kapak, hava yolu ağzına konduğu zaman nefesle alınan hava içeri giremez ve içeride kalmış olan hava dışarı çıkabilir. İçerdeki hava bittiğinde akciğerin o bölgesi bir balon gibi söner ve genişlemiş olan akciğerin hacmi azalır. Böylece hasta daha rahat nefes alabilir ve daha fazla temiz hava ciğerlere dolar. İşlemin ciddi bir yan etkisi yoktur.

SİGARA İÇİLMEMELİ

Amfizem hastaları sigara kullanmamalı ve içilen ortamlarda bulunmamalıdır. Amfizem çok ağır derecede olursa oksijen tedavisi gereklidir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Amfizem hastaları bu yöntemle daha rahat bir nefes alabiliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN