Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilkent'teki çip fabrikasıyla savunma sanayisi gelişecek

ASELSAN ve Bilkent Üniversitesi'nin ortaklığında kurulan Türkiye'nin ilk çip fabrikasının temeli yarın törenle atılacak. Savunma çağ atlayacak

Giriş Tarihi: 22.12.2014
Bilkent'teki çip fabrikasıyla savunma sanayisi gelişecek
Uzay, haberleşme ve enerji sektörleri için bir saç telinden daha ince ve dayanıklı malzemelerin ASELSAN ve Bilkent Üniversitesi ortaklığında üretileceği Türkiye'nin ilk çip fabrikasının temeli yarın törenle atılacak. İlk kez denenecek teknolojilerle inşa edilecek binanın Bilkent Cyberpark Teknokent bölgesindeki temel atma törenine Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da katılacak.

4'ÜNCÜ ÜLKE OLACAĞIZ

Türkiye, bu tesiste üretilecek GaN temelli çipler sayesinde savunma radarı, elektrikli araba, yüksek hızlı tren ve 4G/5G cep telefonu sistemleri gibi stratejik teknolojiler üretebilen dünyanın 4. ülkesi konumuna yükselecek. Bilkent Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi (NANOTAM) Başkanı ve AB-MikroNano şirketinin Genel Müdürü Prof. Dr. Ekmel Özbay, ASELSAN ve NANOTAM'ın uzun yıllardır nano ve mikro teknolojiler üzerine ortak pek çok teknoloji geliştirdiğini anlattı.

PERFORMANSLARI YÜKSEK
Üretilen çiplerden elde edilen sonuçların, hedeflenen performansların çok üzerinde çıkması sonucunda ASELSAN ve BİLKENT yönetimlerinin bu konuda ortak şirket kurma kararı aldığını dile getiren Özbay, şirketin üretime geçmesiyle Türkiye'nin bu alanda ticari nano mikro çip üretimini yapabilen dünyadaki 4. ülke konumuna yükseleceğini bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilkent'teki çip fabrikasıyla savunma sanayisi gelişecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN