Çalıntı araç parasıyla 5 yıldızlı tatil sefası

Giriş Tarihi: 22.12.2014
Çalıntı araç parasıyla 5 yıldızlı tatil sefası

Çaldıkları araca "zımba" şifresini kullanan ve satıştan elde ettikleri parayı 5 yıldızlı tatil köylerinde harcayan şebeke çökertildi

Emniyeti Oto Hırsızlık Bürosu ekipleri, "Zımba" operasyonuyla baba ile oğuldan oluşan bir şebekeyi çökertti. Şebekenin liderliğini yapan Mehmet T.'nin çaldıkları bir arabayı "change" yaparak kızı S.T.'ye doğum gününde hediye ettiği ortaya çıktı. Bir arabadan 15-20 bin TL kar eden şebekenin parayı tatil köylerinde harcadıkları belirlendi. Sabıkalı baba-oğul tutuklanırken kızları S.T. serbest bırakıldı.

ŞİFRELERİ: "ZIMBA, ÇEKİÇ, ÇİVİ"
Oto Hırsızlık polisi tarafından 3 ay boyunca adım adım izlenen şebekenin takibe takılmamak için, "zımba, çekiç, çivi" şifrelerini kullandığı saptandı. Polisin tüm faaliyetlerini deşifre ettiği şebekeye yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi. Baskın sonucu zanlıların Ankara'da çaldığı 6 araç ele geçirildi. Çaldıkları araca, "zımba", change işlemine "çekiç" satış için de "çivi" şifresini kullanan zanlıların, araçları Yıldız Sanayi Sitesi'nde bulunan dükkânlarına götürdüğü belirlendi. Araçların motor ve şasi numaralarını değiştirerek "change" yaptıkları anlaşıldı. Şebekenin, haciz, yakalama ve rehin olan araçları da yine aynı yöntemle değiştirerek piyasaya pazarladığı tespit edildi.

ARABAYI OĞLUYLA ÇALDI, KIZINA HEDİYE ETTİ
Söz konusu şebekeye yönelik 3 aylık teknik ve fiziki takip yapan polis, "Zımba" kod adını verdikleri operasyonla düğmeye bastı. Operasyonda oto hırsızlık şebekesinin liderlerinden Mehmet T., oğlu Semih T. ve kızı S.T. ile dükkanda çalışan 1 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin ifadelerinin alınmasının ardından ilginç bir olay ortaya çıktı. Mehmet T.'nin hurdadan çaldığı bir aracı change yöntemiyle birleştirerek kızı S.T.'ye doğum günü hediyesi verdiği belirlendi. Şüphelilerin çaldıkları arabaları satarak araba başına 15-20 bin TL kar elde ettiği tespit edildi. Çalıntı araçların satımından elde ettikleri paraları da tatil köylerinde harcadıkları ifade edildi. Sabıkalı baba-oğul tutuklanırken kızları S.T. serbest bırakıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çalıntı araç parasıyla 5 yıldızlı tatil sefası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN