Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Rüzgarın Kızı' rekora koşuyor

Havuç tarlasında çalışmayı bırakarak spora yönelen ve 2014 yılında 6 altın madalya sahibi olan 14 yaşındaki "Rüzgarın Kızı" Mizgin'in başarısı Türkiye Olimpiyat Hazırlama Merkezi'nin dikkatini çekti

Giriş Tarihi: 24.12.2014
'Rüzgarın Kızı' rekora koşuyor
Beypazarı'nda geleceğin şampiyonu yetişiyor. Mizgin Ay, 2020 Olimpiyatları'na katılacak sporcuları belirlemek amacıyla kurulan Türkiye Olimpiyat Hazırlama Merkezi'ne (TOHM) en küçük sporcu olarak seçildi. Beypazarı Anadolu Lisesi öğrencisi Mizgin Ay, 2000 doğumlu ve henüz 14 yaşında. Kısa mesafe koşan Ay, 4 yıldır atletizm sporu yapıyor.

HAVUÇ TARLASINDA ÇALIŞIYORDU
Küçük sporcu, bundan iki yıl öncesine kadar ailesiyle havuç tarlasında çalışarak ev ekonomisine katkıda bulunuyordu. O'nu Muhsin Soysal keşfetti. Mizgin Ay, Anadolu Yıldızları Projesi kapsamında, Türkiye genelinde yapılan tarama ve yarışmalarda 100 ve 300 metre koşularında en iyi dereceyi yaparak Türkiye birincisi oldu.

TARLAYI BIRAKTI, SPORA BAŞLADI
O sıralar havuç tarlasında çalışıyordu. Bu da performansını etkiliyordu. Özellikle kış aylarında sık sık hastalanıyordu. Mizgin Ay'ı keşfeden Muhsin Hoca'nın da girişimleri ile Beypazarı Kaymakamlığı ve Beypazarı Belediyesi, Ay'a destek verdi. Tarlada çalışmayı bırakarak kendisini spora verdi. 3. senesinde Ankara ikincisi ve Türkiye beşincisi oldu.

TÜM ZAMANLARIN EN İYİ DERECESİ
Mizgin'in asıl başarısı ise 2014'te yaşandı. Ay, Anadolu Yıldızları Projesi kapsamında, Türkiye genelinde yapılan tarama ve yarışmalarda 100 ve 300 metre koşularında en iyi dereceyi yaparak Türkiye birincisi oldu. 2014 yılında katıldığı yarışlarda hiç geçilmeyerek "Rüzgarın Kızı" lakabını alan Mizgin, 100 metrede 12.46 saniye ile 16 yaş altında Türkiye'de tüm zamanların en iyi derecesini yaptı. 300 metrede de 41 saniye ile yine 16 yaş altında tüm zamanların en iyi derecesine ulaştı. 200 metrede ise 25.74 ile 16 yaş altının en iyi derecesini yaparak şampiyon oldu. Toplam 6 birinciliği olan Ay'ın bu başarıları, statü gereği 16 yaş altında yapılan dereceler kaydedilmediği için 'rekor' olarak tescil edilmiyor. Mizgin Ay, antrenmanlarını çoğunlukla antrenörü Muhsin Soysal nezaretinde yapıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Rüzgarın Kızı' rekora koşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN