Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüzlerce yeni bina gaz sıkıntısı yaşıyor

Başkentgaz, doğalgaz servis hattı bağlantısı için Büyükşehir'e ödemesi gereken asfalt ücretini müteahhitlerden talep etti. Bu durum ise yüzlerce yeni binanın gaz sorunu ile karşı karşıya kalmasına neden oldu

Giriş Tarihi: 24.12.2014
Yüzlerce yeni bina gaz sıkıntısı yaşıyor
Başkentgaz yine kanuna aykırı bir uygulamayla 'da yeni bir krize neden oldu. Altyapı Koordinasyon Merkezi'ne (AYKOME) ödemesi gereken asfalt ücretini müteahhitlerden talep eden Başkentgaz, yüzlerce yeni binayı gaz sorunuyla baş başa bıraktı. Müteahhitler, asfalt ücretinin kanunen Başkentgaz tarafından ödenmesi gerektiğini ifade ederek, gaz sorunu nedeniyle dairelerini satamadıklarını ve bu nedenle inşaat piyasasının tıkandığını ileri sürdü. Başkentgaz yetkilileri ile daha önce 2 kez toplantı yapmalarına rağmen sorunların çözülmediğini ifade eden Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, "ATO'ya bağlı müteahhitler sürekli olarak doğalgaz konusunda bize şikâyette bulunuyor. Biz de bunun üzerine Başkentgaz'ın yetkilileri ile görüştük ve kendileri ile bir toplantı yaptık. Bu toplantıda müteahhitler sorunlarını anlattı ancak bir netice alamadık. Daha sonra ikinci bir toplantı düzenledik. Bu toplantıya firma sahibi Mehmet Torun da katıldı. Kendisi sorunların çözülmesi talimatını verdi ancak sorunlar hala çözülemedi" dedi.

EMLAK PİYASASI TIKANIYOR

Başkent'teki müteahhitlerin genellikle borç ve kredi ile iş yaptığını belirten Bezci, "Müteahhitler dört dörtlük bina yapıyor. Tam satışa hazırlanırken doğalgaz krizi ile karşılaşıyor. Birçok müteahhit borç ve kredi kullanarak bina yapıyor. Yeni Tüketici Yasasına göre temelden daire satan müteahhitler bu daireleri 36 ay içerisinde satması gerekiyor. Daireleri ellerinden çıkaramayınca emlak piyasası tıkanıyor. Bazı müteahhitler sektörden çekilmek zorunda kalıyor" diye konuştu.

SORUN 1 YILDIR DEVAM EDİYOR
Etimesgut İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Baki Çelen asfalt ücretinin Başkentgaz tarafından ödenmesi gerektiğini belirterek, "Etimesgut'ta şu anda yaklaşık 100 bina doğalgaz bağlantısı bekliyor. Bu binalar için başvuru yapılmasına rağmen doğalgaz hala bağlanmadı. . Müteahhitler bu ücreti ödemek istemiyor. Bu nedenle doğalgaz bağlanamıyor. Doğalgaz olmadığı için daireleri satamayan müteahhit zor durumda kalıyor. Bu sorun 1 yıldır sürüyor" dedi.

'KONUTLAR İÇİN BÖYLE BİR UYGULAMA YOK' İDDİASI
Başkentgaz'dan yapılan yazılı açıklamada ise konutlar için böyle bir uygulamanın olmadığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi: "Konut dışında mal ve hizmet üreten yerler için servis hattı yapımı talep edildiğinde, şirketimizce EPDK mevzuatı ve piyasa şartları çerçevesinde proje bazında fiyat teklifi hazırlanmaktadır. AYKOME bedelleri fiyat teklifinin içinde malzeme ve işçilik gibi bir maliyet unsuru olarak yer almaktadır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzlerce yeni bina gaz sıkıntısı yaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN