Rant için yapılan AVM'ye son rötuş

Giriş Tarihi: 25.12.2014
Rant için yapılan AVM'ye son rötuş

Paralel yapıya yakınlığıyla bilinen derneğin Sincan'da cami, Kur'an kursu ve bir de imam hatip lisesi yıkarak inşa ettiği alışveriş merkezinde sona gelindi

Paralel Yapı'nın lideri Fethullah Gülen'e yakınlığıyla bilinen Kültür Değerlerimizi Yaşatma ve Eğitime Hizmet Derneği'nin Sincan'da cami, Kur'an kursu ve bir de imam hatip lisesi yıkarak inşa ettiği AVM'de sona yaklaşıldı. Büyük oranda tamamlanan AVM binasının arakasına inşa edilen cami projesinde çalışmalar büyük bir hızla devam ediyor. 2008 yılında ilçenin tek imam hatip lisesinin bulunduğu araziyi 99 yıllığına belediyeden külliye yapma garantisi vererek kiralayan derneğin, külliye yerine AVM inşa etmesi vatandaşların tepkisini toplamış, hızla devam eden inşaatın büyük bir rant kapısına dönüştüğünü ifade eden vatandaşlar, bu ranta "dur" demek için eylemler düzenlemişti.

BELEDİYEDEN 99 YILLIĞINA KİRALADI
Kültür Değerlerimizi Yaşatma ve Eğitime Hizmet Derneği, 2008 yılında ilçenin tek imam hatip lisesinin bulunduğu araziyi 99 yıllığına belediyeden külliye yapma garantisi vererek kiraladı. Yapılacak iş yerlerinden elde edilecek gelir karşılığında aynı arazi üzerinde bulunan imam hatip lisesi, cami ve Kur'an kursunu da yeniden inşa etmeyi taahhüt etti. Cami, Kur'an kursu ve 30 yıllık imam hatip lisesinin yıkımı tamamlandıktan sonra başlayan inşaat projesini gören vatandaşlar neye uğradığını şaşırdı. Cami, Kur'an kursu ve imam hatip lisesini yıkan "Hizmet Derneği", külliye yerine AVM inşa etmeye başladı.

SADECE BİR DÜKKAN 2 MİLYON DEĞERİNDE
Belediyeden 99 yıllık kiralamayı toplam 2 milyon TL'ye sağlayan derneğin külliye sözü verip yerine diktiği AVM'de yalnızca bir dükkânın satış bedelinin tam 2 milyon TL olduğu ortaya çıktı. Sincan Alışveriş ve Kültür Merkezi adıyla inşa edilen AVM'de toplam 166 iş yeri bulunuyor. 12 bin 300 metrekarelik alan üzerine kurulu AVM'nin 33 bin 300 metrekare kapalı alan üzerine inşa ediyor. Dernek 99 yıllığına kiralama yapmasına rağmen, AVM'den iş yeri almak isteyenlere kiralama yapmayıp yalnızca direkt satışı tercih ediyor. Kültür Değerlerimizi Yaşatma ve Eğitime Hizmet Derneği AVM'nin arka kısmına da bin 860 metrekara alan üzerine 3 bin 100 kişilk bir cami inşa ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rant için yapılan AVM'ye son rötuş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN