Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayalet binanın akıbeti belirsiz

Etimesgut'ta önce AVM, daha sonra hastane ve üniversite olacağı duyurulan ancak bir türlü hizmete açılamayan Etipark binasının akıbeti hala belirsiz

Giriş Tarihi: 26.12.2014
Hayalet binanın akıbeti belirsiz
Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, kentin tam ortasında kaderine terk edilen ve 7 yıldır ne olacağına bir türlü karar verilemeyen dev projenin ilçenin en büyük ihtiyacı olan hastaneye dönüştürülmesi gerektiğini, aksi takdirde belediye hizmet binası yapılacağını söyledi. Haziran 2007'de 12 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilmeye başlanan dev AVM inşaatı usulsüzlükler ve kanuna aykırılıklar nedeniyle Danıştay ve İdare Mahkemesi tarafından 29 Mart 2009 seçimlerine 1 ay kala durduruldu. Kararın ardından gerçekleşen seçimlerden sonra koltuğu Serhat Kemal Yılmaz'dan devralan Enver Demirel, inşaatı 30 milyon 250 bin TL karşılığında yüklenici firmadan geri aldı.

ÜNİVERSİTE OLACAKTI
Kaba inşaatı biten ancak bir türlü akıbeti belli olmayan Etipark'a daha sonra Bilge Üniversitesi talip olarak binayı üniversite hastanesi ve kampus yapmak için Etimesgut Belediyesi ile görüşmelere başladı. Bilge Üniversitesi'nin vakıf üniversitesi olması nedeniyle devir teslim işlemleri için İçişleri Bakanlığı'ndan izni alınması gerekiyordu. Bakanlık, Etimesgut Belediyesi'ne olumsuz yanıt verdi. Daha sonra binayı Türk Hava Kurumu Üniversitesi ve Başkent Üniversitesi de istedi ancak bu sefer de Etimesgut Belediyesi İlçe Belediye Meclisi'nden beklenen karar çıkmadı.

HASTANE OLACAKTI ŞİMDİ VAZGEÇİLDİ
İlçenin modern bir sağlık tesisine kavuşturulması için 30 Mayıs 2012 tarihinde Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü Etipark'ı Etimesgut Belediyesi'nden istedi. İsteği olumlu karşılayan Etimesgut Belediyesi ile Sağlık Bakanlığı arasında 15 Haziran 2012 tarihinde yapılan törenle protokol imzalandı. Ancak Sağlık Bakanlığı 15 ay sonra Etimesgut Belediyesi'ne gönderdiği yazıda, jeneratörlerde yaşanabilecek sirkülasyon aksaklıklarını, depreme dayanıklı hale getirilmesinden doğacak maliyeti, acil güvenlik çıkış asansörlerini, odaların ikişer kişiliğe çevrilmesinin getireceği maliyetleri gerekçe göstererek protokolü sonlandırma kararı alınca dev binanın akıbeti de başka bahara kalmış oldu.

BELEDİYE BİNASI YAPABİLİRİZ
Etipark'ta önceliklerinin hastane olduğunu belirten Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, "Biz belediye olarak bu binaya bir süre koyduk. Bizim önceliğimiz buranın hastane veya üniversite olması. Şu anda Etimesgut'ta 90 yıllık bir hastane hizmet veriyor. Biz Etimesgut için faydalı bir proje hayata geçsin istiyoruz. Önümüzdeki bir yıl içerisinde gelen teklifleri değerlendireceğiz. Burası için bazı üniversiteler teklifte bulundu. AVM olarak kullanmak isteyenler de var. Bunların hiçbiri olmazsa belediye hizmet binası haline getirebiliriz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayalet binanın akıbeti belirsiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN