Türkiye'nin en iyi haber sitesi

70 yıldır demir dövüyor

Giriş Tarihi: 28.12.2014
70 yıldır demir dövüyor

Çamlıdere'de yaşayan 87 yaşındaki sıcak demir ustası Hüsnü Kaya, ilerleyen yaşına rağmen zorlu mesleğini mücadeleyle sürdürüyor

Çamlıdereli 87 yaşındaki sıcak demir ustası Hüsnü Kaya, 25 metrekarelik atölyesinde demiri şekillendirme işlemi ile pek çok eşya ve alet yaparak mesleğini sürdürüyor. Kömür ocağında ısıtılan demir, emektar ustanın ellerinde dövülerek şekilleniyor. Çamlıdere'de Ahilik geleneğinin günümüzdeki son temsilcilerinden Kaya, ilerleyen yaşına rağmen birçok eşyaya şekil veriyor.

NE PROTEZ NE GÖZLÜK!
Üç çocuk 13 torun sahibi Kaya, mesleğe 1944'te ilkokulu bitirmesinin hemen ardından başladı. 2.5 yıl askerlik hizmeti dışında hep aynı mesleği sürdüren Kaya, gözlük kullanmadan bütün işlerini yapabiliyor. Kaya'nın yüksek tansiyon dışında sağlık problemi bulunmuyor. İş yerinin vergiye kayıtlı ve meslek odasına bağlı olduğunu ifade eden Kaya, "31 senelik Bağ-Kur emeklisiyim, fakat çalışmaya devam ediyorum. Ben emekli oldum, çalışmama gerek yok diyerek evde oturmadım. Çalışmayı çok seviyorum. Böylece hem beyin, hem de beden sağlığımı koruduğuma inanıyorum. Ayrıca, para kazanarak aile bütçeme de katkı sağlıyorum" diye konuştu.

'ÖLÜRSEM MESLEĞİM DE ÖLECEK'
Mesleğinin günümüzde artık bitme noktasında geldiğini vurgulayan Kaya'nın çırağı yok. Kaya, "Artık çırak yetişmiyor. Çok çırak yetiştirmeme rağmen, bugün merak eden de yok. Uzun süredir kendi işimi kendim görüyorum. Körük ocağında ham demiri kızdırıp çekişle örs üzerinde döverek ahır tokası, saç ayağı, kazma, balta gibi çok çeşitli aletlere şekil verme işini tek başıma yapıyorum. Çok ağır beden faaliyeti gerektiren bir meslek benim işim. Ben ölürsem mesleğim de ölecek. Yaptığım meslek benden sonra artık Çamlıdere'de tarih olacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
70 yıldır demir dövüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN