Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soğuk havada metruk yaşam

Giriş Tarihi: 29.12.2014
Soğuk havada metruk yaşam

Büyükşehir Meclisi'nden Suriyeliler için çıkan yardım kararına rağmen Çukurambar'daki metruk binada 11 Suriyeli yaşıyor

Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından ekim ayındaki toplantıda Suriyelilere yardım kararı çıkmasına rağmen Başkent'in en işlek caddesinde bulunan metruk binaya çadır kuran 11 kişilik aile yaşam mücadelesi veriyor. Başkent'in en lüks semti Çukurambar'da metruk bir bina içerisine kurdukları çadırda yaşam mücadelesi veren Suriyeli aile, yiyecek ve barınma yardımı beklerken savaşta sol bacağından sakatlanan Ahmet Muhammet ise tekerlekli sandalye istiyor.

ETRAFTAN KA RTON TOPLUYORLAR
Suriye'deki iç savaştan 7 ay önce kaçan 11 kişilik Muhammet Ailesi 'ya yerleşti. Kentin en lüks konutlarının bulunduğu Mevlana Bulvarı'ndaki bir metruk binaya sığınarak çadır kuran aile burada soğuk kış şartlarında yaşamaya çalışıyor. Gece Ankara'nın ayazında çevreden topladıkları tahta ve kartonları yakarak ısınmaya çalışan ailenin yaşantısı vatandaşların yüreğini burkuyor.

"GECELER İ ÇOK ÜŞÜYORUZ"
Havaların soğuk olması nedeniyle geceleri kardeşleri ile çok üşüdüklerini belirten 9 yaşındaki Ayşe Muhammet, "Ailem ile 7 ay önce Suriye'den buraya geldik. Kalacak yerimiz olmadığından boş bulduğumuz bu binaya yerleştik. Buraya çadır kurduk. Kıyafetlerimiz ince olduğundan ve yakacağımız olmadığından geceleri çok üşüyoruz" dedi.

SAVAŞTA BACAĞINI KAYBETTİ
Suriye'deki iç savaşta sakat kalan ve bu nedenle koltuk değnekleri sayesinde yürüyebilen Ahmet Muhammet, "Çalışamadığımızdan maddi bir kaynağımız yok. Yiyecek ve giyecek sıkıntısı çekiyoruz. Koltuk değnekleri ile yaşamak çok zor oluyor. Aileme yiyecek, giyecek ve barınak yardımı yapılmasını bana da tekerlekli sandalye verilmesini istiyorum" diye konuştu. Kentin birçok noktasında genellikle dilencilik yaparak geçimini sağlamaya çalışan Suriyeli mültecilerin yaşam koşulları iyileştirilmesi için Büyükşehir Belediye Meclisi ekim ayı toplantısında yardım kararı alınmıştı. Karara göre Ankara'daki Suriyeli mültecilere barınma, yiyecek ve giyecek gibi temel ihtiyaç yardımı yapılacaktı.

VALİ KILIÇLAR SURİYE TOPLANTISI DÜZENLEMİŞTİ
Vali Yardımcıları, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri, merkez ilçe kaymakamları, ilgili kamu kurum ve kuruluşların müdürleri ve STK temsilcileri ile geçtiğimiz ay Suriyeli vatandaşlar hakkında toplantı düzenleyen Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, "Şüphesiz zor durumda olan bu insanlara, düzenimizi aksatmayacak şekilde yardımcı olabilmek, desteklemek insanlık adına bir sorumluluktur" demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soğuk havada metruk yaşam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN