Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kömür vurgunu

Mali Polis, Mamak'ta her yıl 7 bin dar gelirliye dağıtılan kömürün 2 bin 500 tonunun duman olduğunu belirledi

Giriş Tarihi: 30.12.2014
Kömür vurgunu
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na gelen ihbar üzerine inceleme başlatan müfettişler, Mamak Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nca her yıl yaklaşık 7 bin dar gelirli aileye dağıtılan kömürde 2 bin 500 ton açık tespit edildi. Son 3 yılı mercek altına alan müfettişler, "hiç" edilen kömürün kimi ailelere dağıtılmadığı halde verilmiş gibi gösterildiği, kimine de 1 kez dağıtıldığı halde 3 kez verilmiş gibi mükerrer imzalarla listelere kaydedildiğini belirledi.

İMZALAR TEK ELDEN
Teslim tutanaklarında vatandaşların isimlerinin karşısına atılan imzaların tek elden çıktığı ve sahte imzalar atıldığı değerlendirildi. Kurum içinde ifadesine başvurulan görevliler Müdür O.Ö.'yü suçladı. Müdürün banka ve kredi kartı hesap hareketlerindeki şüpheli durum üzerine incelemeye konu olan 2011, 2012 ve 2013 yıllarını kapsayan kömür açığının, çoğaltılan kimlik fotokopileri, atılan sahte ve mükerrer imzalarla kapatılmaya çalışıldığı tespit edildi. Atılan imzaların ihtiyaç sahiplerine ait olmadığı ise Kriminal Polis Laboratuarı'nda tespit edildi.

MÜDÜR, AÇIĞIN NEDENİ 'PATLAK ÇUVAL' DEDİ
Müfetiş raporlarının ardından Mali Suçlarla Mücadele Polisi "yolsuzluk" suçlamasıyla operasyon düzenledi. Vakıf Müdürü O.Ö. ile birlikte nakliyat firması yetkilileri U.G., M.S.B. ve şoförler M.Y. ile M.Y. gözaltına alındı. Emniyette kayıp kömürün akıbeti sorulan Müdür O.Ö., "Kömür açığının ya çuvallara fazla konmasından veya patlak çuvallardan kaynaklandığını düşünüyorum" diye kendini savundu. Müdür, ayrıca banka hesaplarındaki yaklaşık 140 bin TL'lik hareketleri ise "ev sattım, araba sattım" şeklinde savundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kömür vurgunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN