Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fuhuş kartlarına ağır ceza

Cadde ve sokaklara atılan fuhuş içerikli kartvizitleri dağıtanlara yönelik Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nin verdiği karar emsal teşkil edecek

Giriş Tarihi: 1.1.2015
Fuhuş kartlarına ağır ceza
SABAH Ankara'nın defalarca gündeme getirerek dikkat çektiği fuhuş kartlarıyla ilgili Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi emsal niteliğinde bir karara imza attı. Bir vatandaşın 2012 yılında yaptığı ihbarı değerlendiren Ankara Emniyet Müdürlüğü ile Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı kartvizitlerin üzerindeki numaraları tespit ederek fuhşa büyük darbe vurdu. Fuhuş kartları dağıtarak toplum ahlakını tehdit eden 19 kişilik çete çökertildi.

ÖNEMLİ BİR KARAR VERİLDİ
Fuhuş yeri temini ve fuhuş kartlarına kesilen cezalar Anayasa'ya aykırı gerekçesi ile mahkeme tarafından iptal ediliyordu. Fuhşa ve fuhuş kartvizitlerine sadece Kabahatler Kanununun 32. maddesi kapsamında "para cezası", "fuhşa yer temin etme" ile "çevreyi kirletme" cezası veriyordu. Fuhuş yapanlar, yaptırılanlar, kartvizit basanlar ve dağıtanlar yakalanıyor, kesilen cezayı ödeyip hemen serbest bırakılıyordu. Mahkeme, bu yasal boşluğu dolduracak "emsal" niteliği taşıyan bir karara imza attı.

EMSAL NİTELİĞİ TAŞIYACAK
Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nin kararına göre, "pornografik ürün" sayılan fuhuş kartvizitlerine, Türk Ceza Kanunu'nun 226/1. ile 226/4. maddeleri gereğince "çocukların görebileceği yerde müstehcenlik" suçu gereği 1 yıl 6 ay hapis ve 5 bin TL para cezası ve "müstehcen görüntüleri üretip kullanıma sunmak" suçundan da 2 yıl hapis ve 5 bin TL para cezası verildi. Fuhşa yataklık yapan otel işletmecileri ise 2 yıl 6 ay hapis ve 10 bin TL para cezasına çarptırıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fuhuş kartlarına ağır ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN