Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarih yazılan meydan 'milli park' oluyor

İstiklal Harbi'nde Sakarya Meydan Muharebesi'nin yaşandığı Polatlı ve Haymana'da bulunan saha, hazırlanan projeyle milli park ilan ediliyor

Giriş Tarihi: 2.1.2015
Tarih yazılan meydan 'milli park' oluyor
Ankara'nın Polatlı ve Haymana ilçeleri sınırları dahilinde bulunan, İstiklal Harbi'nin en önemli dönüm noktalarından olan Sakarya Meydan Muharebesi'ne sahne olmuş 13 bin 850 hektarlık sahada kurulacak milli park ile tarihe ait bilgi ve milliyet duygusunun pekiştirilmesi hedefleniyor. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun en son Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme getirdiği projenin süratle yapılması hususunda karar alındı.

ZLERİ TEK TEK BELİRLENDİ

Türk egemenliğinin sürdürülebilmesi için bir dönüm noktası olan Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı belirleme çalışmaları kapsamında muharebenin günümüze intikal etmiş izleri, mevziler, siperler, şehitlikler, muharebede kullanılan binalar vb. gibi kaynak değerler tespit edildi. İstiklal Harbi açısından önem arz eden, Mangal Dağı, Yıldızdağı, Türbe Tepe, Duatepe, Kartaltepe, Karatepe, Sarıçal Dağı gibi muharebenin cereyan ettiği yerler milli park sınırları içinde yer alıyor.

TURİSTLER İÇİN TESİS YAPILACAK
Bölgeye gelen ziyaretçilere, rahat bir şekilde ziyaretlerini yapabilmelerine imkân sağlayacak altyapı ve tesisler inşa edilecek. Mevcutta inşaatı yarım kalmış olan Mehmetçik Heykeli ve Panoramik Müze tamamlanarak hizmete sunulacak. Savaşa katılan toplam 46 bin Mehmetçik'in yaklaşık 38 bininin en azından yaralandığını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Savaş literatürüne 'Sakarya Kan Deryası' olarak geçen, İstiklal Harbi'nin, dolayısıyla milletimizin kaderini değiştiren bu önemli zaferin gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için gerçekleştirilen milli park çalışması ile mevzilerin onarımı ve ziyaretçilere gösterilmesi mümkün olacak" demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarih yazılan meydan 'milli park' oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN