Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhuriyetin piyanoları restoratör Jobe'a emanet

Dünyaca ünlü piyano restoratörü Joel Jobe, depolarda çürümeye terk edilen, değeri yüzbinlerce lirayı bulan piyanoları onarmak için Başkent Ankara'ya geldi

Giriş Tarihi: 4.1.2015
Cumhuriyetin piyanoları restoratör Jobe'a emanet
Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'na ait her biri 60-70 yıllık piyanolar, dünyanın önde gelen piyano restoratörü Joel Jobe tarafından restore ediliyor. Depolarda uzun yıllardır çürümeye terk edilen yüz binlerce lira değerindeki Cumhuriyet'in ilk piyanoları, önce hasar tespit, daha sonra da ölçüm ve fotoğraflama ile demonte edilerek yeni parçaların bulunmasıyla kullanılır hale gelecek.

"ÖĞRENCİLER ÇOK CESUR"
Lozan Müzik Yüksekokulu ve Konservatuvarı Piyano Bölüm Başkanı Joel Jobe, 3 yıl önce İdil Biret'in konser kayıtlarını almak için Ankara'ya geldiğini anlatarak, o zaman konservatuvardaki ziyaretlerinde piyanolardan haberdar olduğunu ve böylece geçen yıl tek bir piyano ile yola çıkılan projede şu an 6 piyanonun onarıldığını anlattı. Konservatuvardaki en eski piyanonun 1940'lı yıllara ait olduğunu söyleyen Jobe, "Piyanoları ilk gördüğümde onları çok yorgun buldum. Hala kullanılabilmesi aslında bir mucize" diye konuştu.

PROJENİN MALİYETİ 256 BİN TL
Konservatuvar Müdürü Prof. Dr. Metin Munzur, 1956 yılında alınan Steinway marka piyanolardan bugüne 15 kadarının ulaştığını ancak çoğunun bakımsızlıktan hurdaya çıktığını belirtti. Munzur, "Bunların maddi değeri 500 bin liraya kadar çıkabiliyor. Atmaktansa tekrar kazanabileceğimizi düşündük" diye konuştu. Munzur, projenin 256 bin liraya mal olduğunu kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhuriyetin piyanoları restoratör Jobe'a emanet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN