Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Griple karıştırılıyor ama çocukları tehdit ediyor

Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Memnune Aladağ, "Meningokok hastalığı ve menenjit aşısı" hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 4.1.2015
Griple karıştırılıyor ama çocukları tehdit ediyor
Menenjit nadir görülen bir hastalık olsa da ortaya çıktığında hastada kalıcı hasarlar bırakabiliyor. Hatta 12 saat içinde hayati kayıplara neden olabiliyor. Genellikle çocuklara erişkin taşıcılardan bulaşan menenjitten tek korunma yöntemi ise aşı.

HAVA YOLU BULUŞUYOR

Meningokok hastalığı, sepsis yani kan zehirlenmesi ve menenjite neden olabilen meningokok adlı mikrobun neden olduğu hızlı ve ağır seyredebilen, hava yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Dünya nüfusunun yaklaşık %5-10 u bu mikrobu taşımakta ancak hastalık ortaya çıkmamaktadır. Bununla birlikte hastaların %10-14'ü etkili antibiyotik tedavisine rağmen kaybedilebilmekte ve %15- 20'sinde uzuv kaybı, nörolojik sekeller ve işitme kaybı gibi komplikasyonlar gelişebilmektedir. Hastalık toplu taşıma araçlarında, okul ve ofis gibi toplu halde bulunulan yerlerde sık görülmektedir.

BU BELİRTİLERE DİKAT!
Hastalık ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, kusma ve döküntü gibi gribal belirtilerle başladığı için gribal enfeksiyonlarla karıştırılabildiği için doktoru ve hastayı yanıltabilmektedir. Spesifik belirtiler ve bulgular ortaya çıktığında ise tedavi için geç kalınmış olabilmektedir. Türkiye'de görülme sıklığı çok olmasa da yılda ortalama 2 bin kişi meningokok hastalığına yakalanmaktadır. Hastalıktan en fazla okul öncesi çocuklar etkilenmekte, özellikle 2 yaşından küçüklerde daha ağır seyretmektedir.

HASTALIĞA KARŞI ALINACAK BAŞLICA ÖNLEM AŞILANMAKTIR
Menenjit aşısı dünyada 30 yıldan fazla bir süredir kullanılmaktadır. Birçok çeşidi bulunan aşının ülkemizde iki farklı türü Sağlık Bakanlığı'ndan onay almıştır. İkisinin arasında uygulama zamanı ve sayısı dışında çok büyük fark yoktur. Aşı nadir görülen ancak ağır seyreden bir hastalıktan koruma sağladığından doktora danışarak karar verilmelidir. Özellikle latekse karşı bilinen alerjisi olanlara, daha önce "Guillain-Barre Sendromu" denilen sinirsel bir hastalığı geçirenlere ve ciddi ateşli hastalık geçirmekte olanlara bu aşı yapılmamalıdır. Fakat bağışıklık sistemi yetmezliği olan, dalağı çalışmayan ve HIV hastaları aşılanmalıdır. Bununla birlikte hastalığın sık görüldüğü bölgelere seyahat eden kişilerin de aşılanmasında yarar bulunmaktadır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Griple karıştırılıyor ama çocukları tehdit ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN