Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aşıklık geleneğini geleceğe taşıyorlar

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Aydın ve Aşık Kul Nuri ile Aşık İsmail Aladağlı, Anadolu'yu gezerek aşıklık geleneğini yaşatıyor

Giriş Tarihi: 5.1.2015
Aşıklık geleneğini geleceğe taşıyorlar
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Aydın ve Aşık Kul Nuri ile Aşık İsmail Aladağlı, Türkiye'yi gezerek aşıklık geleneğini yeni nesillere aktarıyor. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi'nde de yer alan aşıklık geleneğini sürdürmeye çalıştıklarını anlatan Aydın, Türkiye'de 500'den fazla aşığın, bu geleneği icra ettiğini kaydetti.

"GÖNÜLDEN GÖNÜLE"
Aydın, Karacaoğlan'dan Köroğlu'na, Aşık Mahzuni Şerif'ten Dadaloğlu'na dilden dile gönülden gönüle yüzlerce yıldır Anadolu'da yaşatılan aşıklık geleneğinin temsilcilerinin sadece Türkiye'de değil diğer Türk devletlerinde de sayılarının giderek arttığını söyledi. Azerbaycan'dan Kazakistan'a, Kırgızistan'dan Özbekistan'a kadar birçok yerde "aşık kahvehanelerinin" bulunduğunu belirten Aydın, "Türkiye'de aşıklığa ilgi son yıllarda çok fazla çünkü 50 yıl evvel bu gelenek Erzurum'da, Kars'ta aşık kahvehanesinde icra ediliyordu" dedi.

'AŞIK OKUNMAYAN HECE GİBİ'
Aşık Laçin Aladağlı'nın oğlu olduğunu bildiren İsmail Aladağlı, neredeyse yarım yüzyıldır Türkiye'yi gezerek geleneksel Türk kültürünü yaşattığını vurguladı. Aşıklığın yaradılışla ilgili olduğuna değinen Aladağlı, geçimini sazı ve sözüyle kazandığını ifade etti. Aladağlı ile dost meclislerinde birlikte çalıp söyleyen Aşık Kul Nuri de 35 yıldır aşıklık unvanını taşıyor. Kul Nuri sanatını, "Aşık okunmayan bir hece gibi, sabahı bekleyen bir gece gibi, analiz yaptılar sonuç çıkmadı, aşık bilinmeyen bilmece gibi" dizeleriyle tanımlıyor. Çocukluğunda bulunduğu ortamlarda aşıklara ait türkülerin kendisini etkilediğini anlatan Kul Nuri, köyde çobanlık yaparken dere kenarında kendi başına saz çalmayı öğrendiğini, içindeki duyguları geliştirerek bugünkü haline geldiğini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aşıklık geleneğini geleceğe taşıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN