Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriyeli çocuklar için eğitim atağı

Ülkelerindeki iç karışıklıktan kaçarak Ankara'ya sığınan Suriyeli ailelerin çocukları Altındağ Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu'nda eğitim görüyor

Giriş Tarihi: 11.1.2015
Suriyeli çocuklar için eğitim atağı
Ankara'ya sığınan Suriyeli ailelerin çocukları eğitimden mahrum kalmayacak. Ülkelerindeki iç karışıklıktan kaçan Suriyeliler'in çocukları Altındağ Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu'nda eğitim görüyor. Okulda Türk çocuklar sabah, Suriyeli 1500 çocuk öğleden sonra eğitim alıyor. Suriyeli öğretmenler Suriye eğitim müfredatını uyguluyor.

32 FARKLI MESLEK GRUBU VAR

Türkiye Diyanet Vakfı'yla birlikte Suriyeli öğretmenleri görevlendirdiklerini söyleyen Okul Müdürü Hanifi Arslan, "Suriyeli öğrencilerin, Suriyeli öğretmenler tarafından ve kendi müfredatları doğrultusunda eğitimlerini gerçekleştiriyoruz. 32 faklı meslek gruplarından öğretmen var. Sabahtan öğleye kadar kendi öğrencilerimiz, öğleden sonra Suriyeli öğrenciler eğitim görüyor" dedi.

"OKULUN İMKANLARI ARTTI"
Suriyeli öğrencilerin okulda eğitim görmesiyle ilgili ilk zamanlar öğretmen ve velilerden aşırı tepki aldıklarını belirten Arslan, "Veliler şimdi memnun. Çünkü okulun imkanları arttı. İl, İlçe Milli Eğitim Müdürlerimiz imkanları seferber ettiler. Şimdiye kadar hiçbir sıkıntı yaşamadık" şeklinde konuştu. Arslan, "Dua okumadan, Fatiha okumadan sınıfa girmiyorlar. Her teneffüsün sonunda dışarıda sıra olup dersliklere sıra halinde giriyorlar" diye konuştu.

KARDEŞLİĞİ ANLATACAĞIZ
Suriyeli çocuklar ise okulun kendilerine sunduğu imkanlardan memnun. Çoğunun hayali, kan ve gözyaşının akmadığı bir Suriye. 4. sınıfa giden Mahmud Avraz (10), "Türkiye'yi çok sevdim ama savaş bitince ülkeme dönmek istiyorum" diyor. Avraz, "Silah ve bomba seslerinden kaçtık. Babam savaşta şehit oldu. Doktor olmak istiyorum" diyerek düşüncelerini ifade etti. 10 yaşındaki Revan Hatır ise, babasından hala haber alamadıklarını anlatarak, "Türkiyeliler benim kardeşim gibi" diyor. Arkadaşlarını ve Suriye'de oturdukları sokağı özlediğini dile getiren Hatır, "Burada medeniyet ve özgürlük var. Biz Suriye'de güvenli bir ortam istiyoruz. Yeni bir Suriye istiyoruz. Bunun için okuluma devam edeceğim" ifadelerini kullanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeli çocuklar için eğitim atağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN